Srp 252015
 

Dokud zarostlý nehet nezačne hodně hnisat, problémy a hlavně bolest může vyřešit, nebo přinejmenším výrazně zmírnit, domácí léčba. Díky ní se zarůstání většinou zastaví nebo alespoň zpomalí. Bohužel tak zvané babské rady fungují jen v počátečním stádiu – pokud nehet zaroste příliš hluboko, nemá smysl s tím doma nějak experimentovat a měli bychom navštívit odborníka.

Domácí léčba zarostlých nehtů to jsou vlastně různé koupele. Pomoci může už jen obyčejné namáčení nohou či rukou přibližně čtvrt hodiny v horké vodě (musí být co nejteplejší, jak to jen sneseme, ale nesmíme se přitom opařit). Mnohem lepší efekt dosáhneme, když si v ní rozmícháme několik lžic mořské soli. Případně tam můžeme nastrouhat dvě lžíce nějakého jemnějšího mýdla a nebo tam nasypeme jedlou sodu (metody lze samozřejmě kombinovat). Po koupeli nohy osušíme, ošetříme a pokusíme s pod nehet vložit malý kousek vaty, kosmetického tampónu nebo gázy tak, aby se mírně nadzvedl – nic neděláme silou, pokud nám to nejde nebo cítíme nesnesitelnou bolest, tento krok vynecháme. Když nehet odstává, můžeme ho jemně zastříhnout (ale bez stříhání do kůže) – abychom zmenšili případnou bolest, na minutu k němu přiložíme kostku ledu. Dokud se nám prst nezahojí, snažíme se chodit co nejčastěji bosky a také pokud možno nenosíme těsné boty a ponožky.

Samozřejmě jako vždy je i v případě zarostlých nehtů mnohem lepší prevence než sebelepší metody domácí či odborné léčby. Nehty bychom měli stříhat rovně, občas se doporučuje každý na několikrát. Nezkracujeme je na doraz ani nestříháme až do kůže – tu pokud možno vůbec nezastřiháváme nebo neodtrháváme. Pokud se nám zdá, že jsou příliš tvrdé, tak je před stříháním na chvíli namočíme v misce s teplou vodou. Také si dáváme pozor při čištění špíny za nehty, pokud možno to neděláme něčím tvrdým, co by je mohlo poškodit.  A jak poznat, že už domácí metody nepomohou a měli bychom jít za lékařem? Více méně jednoznačným symptomem je bolestivý otok a případně ještě vytékající hnis. V takových situacích nemá smysl riskovat, protože rozvoj infekce by mohl v krajním případě vést i k chirurgickému zákroku či dokonce amputaci prstu.