Čvn 222013
 

Asi každý narazil při brouzdání internetem na reklamu, která slibuje bleskurychlé zhubnutí. Její věrohodnost mají podtrhovat různé výroky o tom, jak vědce šokují skvělé výsledky a reklamní prezentace vypadající jako seriózní tisková zpráva. Tím novým a aktuálně reklamně nejmódnějším zázrakem je zelená káva.

Co to vlastně je ta zelená káva? Jedná se snad o nějakou nově objevenou zázračnou rostlinku? Ale kdepak. Je to náš starý dobrý známý, neboli obyčejná káva. Jsou to stejná zrníčka, ze kterých se dělá silný ranní životabudič. Jediný rozdíl je v tom, že kafe si připravujeme z pražených semínek, které díky způsobu úpravy získávají jinou barvu a nápoj dostává svou specifickou vůni a chuť.  Z hlediska obsahu různých látek je rozdíl pouze v jedné věci. Nepražená zrníčka mají obsahovat vyšší míru CGA neboli kyseliny chlorogenové (tato látka patří mezi kvalitní přírodní antioxidanty), která brzdí vstřebávání cukrů a urychluje spalování tuků v našem organismu (rtf textový soubor o přírodních antioxidantech je např. zde).

Zbytek už je jen o zručně napsané a stylizované reklamě. Ačkoliv nikdo nepochybuje o relativní prospěšnosti CGA, údajné vědecké výzkumy, které dokládají ono zázračné hubnutí zpochybňuje každý, kdo je začal analyzovat. Nejčastěji opakující se výtky jsou dvě. Experimenty byly prováděny na naprosto směšném množství lidí, takže ze statistického a vědeckého hlediska vlastně nemají jakýkoliv význam. Normální léčiva se testují dlouhodobě (další malý problém byl krátký čas výzkumu) na stovkách až tisících pacientů, tady údajně výtečné výsledky poskytla skupina -nácti „pokusných králíků.“ Další námitka upozorňuje na fakt, že studie se nezabývají jakýmikoliv negativními efekty, což také není úplně v pořádku. Přeci je obecně známo, že každá látka může mít škodlivé vedlejší účinky – například u těhotných nebo u lidí s nějakým zdravotním problémem. Mimochodem to je také důvod, proč při testování přípravků a léčiv se pracuje s mnohem větší skupinou lidí.

Je tedy ta zelená káva takový zázrak, jak reklama slibuje? Kouzla nečekejme, může se jednat o relativně užitečný doplněk, ale desítky kilogramů za pár týdnů bez jakékoliv úpravy stravovacích návyků a cvičení nejpravděpodobněji neshodíme. A pokud změníme životosprávu, tak kvalitní výsledky dosáhneme i bez nových magických přípravků.

info: pokud jde o vědecké výzkumy, tak není problém najít i takové, které dokazují, že ještě lépe můžeme zhubnout díky kávě … silně pražené, viz zde.