Srp 172016
 

Čím dál tím víc rodičů není spokojeno s výběrem zubních past pro děti, které se v našich drogériích nabízí. Sice jsou většinou bez fluoru, ale stejně je v nich příliš mnoho různých syntetických látek, které nevzbuzují naši důvěru. Ale dítě si čistit zuby musí, takže je převážně s nechutí stejně jdeme koupit. Přitom je tu čistě přírodní alternativa, která kupovanou zubní pastu pro děti může bez problémů nahradit.*

Číst celé “Zubní pasta pro děti” »

Čvc 202016
 

Dohlížet na miminko ťapající po čtyřech po celém bytě za rodičem je docela náročné, a proto se mnoho rodičů rozhodne pro nákup chodítka. Navíc doufají, že se jejich ratolest díky tomuto vynálezu naučí mnohem rychleji chodit. Prodejci chodítka samozřejmě všemožně vychvalují, ale rozumný rodič by měl znát i nevýhody tohoto vynálezu.

Číst celé “Nevýhody chodítka” »

Čvn 042016
 

Letní vedra každý snáší trochu jinak, někteří lidé se na ně dokonce i velmi těší. Je ale jedna skupina, pro kterou příchod vysokých teplot znamená téměř vždy jen velké utrpení. Jedná se o těhotné maminky v pokročilém stádiu těhotenství. Těm je určeno následujících deset rad, díky kterým budou moci teplé letní měsíce přežít mnohem příjemněji.

Číst celé “Jak přežít vedra v těhotenství” »

Led 172016
 

Koupel ze škrobu znaly už naše prabáby. Doporučovala se u malých dětí (ale neexistuje žádný důvod, proč by si ji nemohl dopřát i dospělý), které měly problém s podrážděnou či suchou kůží, opruzeninami a také jako jeden z lepších způsobů boje s potničkami. V některých případech může vykoupání ve škrobu zmírnit problémy způsobené různými druhy ekzémů. Příprava léčivé lázně ze škrobu je jednoduchá – podívejme se jak na to krok po kroku.

Číst celé “Koupel ze škrobu” »

Říj 172015
 

Pro malé děti je dostatek tekutin ještě důležitější než pro dospělé, protože špatný pitný režim může mít velmi negativní vliv na správný rozvoj organismu a také oslabuje imunitu. Navíc je důležité dítěti podávat správné nápoje, které nejenže zaženou žízeň, ale také by tělu od určitého období měly dodávat potřebné vitamíny a minerály.

Číst celé “Pití u miminek” »

Zář 152015
 

Potničky se u miminek a malých dětí objevují z několika důvodů. Nejčastěji se jedná o přehřátí, příliš vlhké ovzduší a nesprávnou péči o pokožku dítěte. Není to nějaký extrémně závažný problém, ale ignorovat bychom je úplně neměli. Podívejme se na to, jak potničky rozeznat, jaká je prevence a také na doporučované způsoby léčby v domácích podmínkách.

Číst celé “Jak na potničky” »

Srp 042015
 

Čím dál tím více miminek se rodí plánovaně. Zmenšuje se počet náhodných těhotenství, rodiče stále častěji příchod potomka pečlivě promýšlí a vybírají tu nejlepší chvíli. Ale jedna věc je rozhodnout se, kdy už je ten správná chvíle a druhou věcí je ještě dobrá příprava na čas radostného očekávání. Díky ní můžeme těhotenství prožít v mnohem větší pohodě a také prospějeme zdraví dítěte.

Číst celé “Jak se připravit na těhotenství” »

Čvc 172015
 

Děti se nejlépe poznávají svět kolem sebe a učí se nové věci hrou. Proto je důležité jim vybrat vhodné hračky, které urychlí celkový psychický rozvoj prtěte. Výběr závisí samozřejmě na věku, to co je vhodné pro několikaměsíční škvrně už většinou není tak dobré pro jednoročního caparta.

Číst celé “Vhodné hračky pro nejmenší děti” »

Pro 052014
 

Při pohledu na nadpis si asi hodně lidí řeklo, co je proboha složitého na výběru bryndáku? Prostě jdu do obchodu a… A tam právě začíná problém, protože na výběr dostaneme desítky či stovky různých výrobků, o nichž prodejci budou tvrdit, že se bez nich naše miminko neobejde. Podívejme se na to, jak se v dnešní široké nabídce bryndáků orientovat.

Číst celé “Vybíráme bryndák” »

Lis 272014
 

Miminka jsou velmi zvídavá a často dokážou vymyslet něco, co by starší dítě nebo dospělého v životě nenapadlo. Například velmi často se snaží ochutnat či sníst různé věcií, které rozhodně neslouží ke konzumaci. Obvykle se to týká saponátů, které jsou pro malé ručičky ve většině domácností celkem snadno dostupné a díky barevnosti připomínající ovocné šťávy také velmi atraktivní.

Číst celé “Co dělat, když miminko vypilo saponát” »

Lis 182014
 

Kojenci a malé děti velmi často nemocné, protože mají ještě relativně slabý a nevyvinutý imunitní systém. Proto během prvních let života musí opakovaně jíst nějakou nepříliš chutnou medicínu a to obvykle pro rodiče znamená další problém. Nejenže jim prcek stůně, ale ještě k tomu se odmítá léčit. Křik v tomto případě příliš nefunguje, k podávání léků malým dětem a kojencům musíme přistupovat v klidu a dodržovat několik relativně prostých zásad.

Číst celé “Podávání léků kojencům a malým dětem” »

Čvc 312014
 

První prázdniny s miminkem vůbec nemusí být stresující. Stačí je jen dobře naplánovat, nepřeceňovat schopnosti malého dítěte i jeho zájem o náročnou exotiku či turistiku a také si pořádně zabalit. Sice každý kufr bude obsahovat něco jiného, ale existuje pár věcí, které by na žádné dovolené neměly chybět.

Číst celé “Balíme na dovolenou s miminkem” »

Čvn 272014
 

V prvním půlroce života organismus malého dítěte se neumí moc bránit před různými bakteriemi a choroboplodnými zárodky. Jeho imunitní systém není rozvinutý a proto bychom měli mnohem více dbát na hygienu. Mimo jiné je nutno věnovat zvýšenou pozornost kojeneckým lahvím – musíme je pravidelně čistit, mýt a také sterilizovat.

Číst celé “Jak mýt a čistit kojeneckou láhev” »

Čvn 252014
 

Kojení je pro miminko nejzdravější, to už dnes nezpochybňuje nikdo. Bohužel ne v každém případě je možné, někdy mateřské mléko musí zastoupit kojenecká láhev a různé speciálně připravené mléčné směsi. Rodiče se převážně koncentrují na tom druhém, ačkoliv se dá říci, že mléka jsou si obecně velmi podobná (a jejich kvalitu je neustále hlídána různými institucemi). K lahvím zase přistupujeme spíše macešsky, i když jejich správný výběr je velmi důležitý.

Číst celé “Jakou vybrat kojeneckou láhev” »

Čvn 112014
 

První dočasný chrup, zvaný také lidově mléčné zuby, mnoho rodičů ignoruje. Existuje rozšířený omyl, že se stejně jedná jen o „krátkodobé řešení,“ takže si s ním vůbec nemusíme dělat těžkou hlavu. Samozřejmě to není pravda, správná péče o mléčné zuby velmi často rozhoduje o stavu chrupu v budoucnosti.

Číst celé “Péče o mléčné zuby” »

Čvn 042014
 

Říci úplně přesně, kdy by se měly zavádět první příkrmy u kojenců, vlastně nelze. Každé dítě je trochu jiné, situaci také ovlivňuje to, jestli je kojené a nebo dostává umělou dětskou výživu. V tom druhém případu se převážně doporučuje, aby se příkrmy objevily v dětském jídelníčku přibližně na konci čtvrtého měsíce jeho života.

Číst celé “První příkrmy kojenců” »

Kvě 232014
 

Podle mnoha různých výzkumů roste počet matek, kterým se příliš nechce kojit a místo toho přechází na různé umělé výživy. Je to pohodlné i bezbolestné a bohužel pro mnoho lidí je vlastní komfort důležitější než zdraví dítěte. Přitom mateřské mléko patří s mírnou nadsázkou k nejgeniálnějším věcem, které matka příroda vymyslela a rozhodně bychom o ně dítě neměli připravovat.

Číst celé “Deset důvodů proč by se mělo kojit” »

Bře 112014
 

Nejmenší děti převážně usínají nedlouho po vykoupání, převlečení a nakojení. Ale jak mu přibývají dny a týdny, miminko se buď po usnutí velmi rychle budí (například když usne u kojení, tak při sebemenším pohybu znovu otevře oči) a nebo se mu vůbec nechce spát. A pak je každá rada, jak čilého drobečka uspat, drahá.

Číst celé “Jak uspat miminko” »