Řešíme dloubání v nose

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Řešíme dloubání v nose
Pro 242015
 

Dítěti můžeme stokrát vysvětlovat, že dloubání v nose je velmi ošklivé a že by s tím mělo přestat. Stejně když se k němu otočíme na chvilku zády, během okamžiku dokáže na všechna ponaučení zapomenout, vrátí svůj prstík zpět do nosu a pokračuje v „hornické“ činnosti. Měli bychom to raději řešit, protože tento zlozvyk mu může v starším věku přinést hodně společenských nepříjemností. Pomoci mohou následující kroky.

Číst celé “Řešíme dloubání v nose” »

Jak odnaučit dítě spát s rodiči

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak odnaučit dítě spát s rodiči
Lis 042015
 

Čerství rodiče většinou chtějí mít svého potomka pokud možno neustále u sebe. To znamená i spaní v jedné posteli. Ale s postupem času v naprosté většině případů zjišťují, že to rozhodně není ideální řešení a mnohem víc by jim vyhovovalo, kdyby dítko začalo spát samo ve vlastní postýlce. Pokud ke změně přistoupí brzo, většinou s ní není nějaký větší problém, nemluvně si na nové místo zvykne velmi rychle, ale čím je dítě starší, tím těžší je ho spaní s rodiči v jedné posteli odnaučit.

Číst celé “Jak odnaučit dítě spát s rodiči” »

Zoubková víla

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zoubková víla
Říj 212015
 

Ještě před nějakými deseti až patnácti lety o zoubkové víle v naší zemi téměř nikdo neslyšel. Ale s postupem času se tento zvyk díky filmům, knihám a také lidem, kteří nějaký čas bydleli za hranicí, pomalu dostává z anglosaských zemí i do českých luhů a hájů. A protože se jedná o docela zajímavou záležitost, která může mít i jistý dopad na výchovu a zdraví dětí, je dobré se na ni podívat trochu podrobněji.

Číst celé “Zoubková víla” »

Nevýhody fyzického trestání dětí

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Nevýhody fyzického trestání dětí
Zář 092015
 

Ještě kolem padesátých let minulého století se fyzické tresty považovalo za naprosto normální součást výchovy dítěte. Později se ale s rozvojem psychologie přístup začal postupně měnit, protože odborníci zjistili, že klasické postupy mají mnoho nevýhod, které z dlouhodobého hlediska ve většině případů převažují nad výhodami. Ty nejvýznamnější se dá shrnout do několika bodů.

Číst celé “Nevýhody fyzického trestání dětí” »

Jak naučit dítě barvy

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak naučit dítě barvy
Srp 312015
 

Některé děti mají ještě ve třetím roce života problémy s pojmenováním barev. Ačkoliv někteří rodiče v takové situaci začínají panikařit, ve skutečnosti je to celkem normální. Naprostá většina dětí (s výjimkou těch, které trpí daltonismem, ale to je opravdu spíše výjimka*) ve skutečnosti barvy rozeznává už mnohem dříve. Jen někdy mají problém k nim přiřadit správné jméno a proto to může vypadat, že si je pořád pletou. Můžeme je to naučit, či urychlit učení, za pomoci různých her.

Číst celé “Jak naučit dítě barvy” »

Jak naučit dítě jíst zeleninu

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak naučit dítě jíst zeleninu
Čvc 102015
 

Asi nikdo nepochybuje o tom, že pravidelná a častá konzumace zeleniny je nezbytná pro zdravý život. Bohužel přesvědčit o tomto faktu některé malé děti vůbec není snadné. A je to docela problém, protože ten, kdo se zelenině  v dětství vyhýbá, většinou má stejný přístup i v dospělosti. A to rozhodně není dobře. Proto je důležité, aby rodiče dokázali své děti přesvědčit a věděli, jak je mají naučit zeleninu jíst. Postupovat lze několika způsoby nebo jejich kombinací.

Číst celé “Jak naučit dítě jíst zeleninu” »

Vegetariánství a děti

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vegetariánství a děti
Čvn 172015
 

Drtivá většina rodičů, kteří nejedí maso, by chtěla, aby jejich způsob života sdílel i potomek či potomci. Navzdory obecně rozšířené představě, je to ve skutečnosti opravdu možné, ale samozřejmě má to své háčky. Ty by měl poznat každý rodič, co se snaží z dítěte vychovat vegetariána, protože sestavení správného bezmasého jídelníčku pro dítě je výrazně složitější než pro dospělého.

Číst celé “Vegetariánství a děti” »

Když dítěti spadne něco do oka

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když dítěti spadne něco do oka
Úno 182015
 

Rohovka je pravděpodobně nejcitlivější tkání. Když nám vletí něco do oka, převážně máme pocit, že to smítko je mnohonásobně větší, než je tomu ve skutečnosti. Dítě na takovou situaci převážně reaguje hlasitým brekem, který občas doprovází silný hysterický záchvat.

Číst celé “Když dítěti spadne něco do oka” »

Význam barev na dětských obrázcích

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Význam barev na dětských obrázcích
Pro 312014
 

Dozvědět se, o čem dítě přemýšlí či co ho zrovna trápí, není vůbec snadné. I když už umí dobře mluvit, existuje mnoho věcí, se kterými se rodičům nechce svěřit a nebo ještě nedokáže své myšlenky přesně formulovat. Tento problém si velmi dobře uvědomují psychologové, proto kromě konverzace chtějí od dětí převážně i nějaký obrázek či několik obrázků. A pak interpretují nejen tvary, ale i barvy, které prcek při malování použil.

Číst celé “Význam barev na dětských obrázcích” »

První příznaky anorexie

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem První příznaky anorexie
Lis 222014
 

V dnešní době je velmi silně propagován kult nepřirozeně štíhlého těla. Může za to módní průmysl, televize, časopisy, noviny i filmy, prostě velká část světa kolem nás. Jedním z důsledků propagace hubenosti je i postupný nárůst počtu lidí, které trápí anorexie. Velmi často se tento problém objevuje už u náctiletých. Měli bychom umět rozeznat první příznaky této psychické poruchy, abychom ji mohli co nejdříve začít řešit.

Číst celé “První příznaky anorexie” »

Jak připravit dítě do školky

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak připravit dítě do školky
Říj 232014
 

Školka je pro malé dítě opravdu velká výzva. Proto se velmi často stává, že po prvních několika dnech prcek doma zapřísahá rodiče, aby ho tam už nepouštěli, že bude strašně hodný, jen pokud ho nechají doma. Proto je lepší dítě na tuto významnou změnu postupně připravit ještě před tím, než do školky půjde.

Číst celé “Jak připravit dítě do školky” »

Jak poznat parazity u dětí

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak poznat parazity u dětí
Říj 202014
 

Nakazit se parazity je pro děti velmi snadné. V nejmenším věku si všechno dávají do úst a i ty starší si často cumlají a okusují špinavé prsty nebo neumytýma rukama se vrhají na jídlo. Problémy s hygienou jsou nejčastějším zdrojem onemocnění, ale ne jediným. Onemocnět lze i díky koupání ve špinavé vodě, kdy paraziti proniknou do těla sliznicí, v ojedinělých případech lze jejich zárodky vdechnout i s prachem nebo proniknou přes kůži a samozřejmě dítě se může nakazit i přímo z jídla. Příznaky onemocnění se mírně liší podle druhu. Číst celé “Jak poznat parazity u dětí” »

Jak oslabit odolnost dětského organismu

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak oslabit odolnost dětského organismu
Říj 162014
 

V knihách, časopisech i textech na internetu najdeme stovky až tisíce různých užitečných doporučení, jak a čím dětem zlepšit imunitu. Zvláště před zimou je ale dobré znát i věci, které bychom rozhodně neměli dělat, pokud nechceme, aby naše ratolest prostonala větší část sychravých a mrazivých měsíců.

Číst celé “Jak oslabit odolnost dětského organismu” »

Co dělat, aby nás děti poslouchaly

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co dělat, aby nás děti poslouchaly
Říj 152014
 

Pohled na dítě, které si z ničeho nic dělá co chce a odmítá poslouchat rodiče, je v dnešní době naprosto normální. Nezávislého bezdětného pozorovatele to většinou velmi irituje, ale v mnoha případech se stává, že i takovýto mudrc ve chvíli, kdy se konečně dočká svého potomka, najednou musí řešit podobnou situaci. Přitom pro to, aby nás děti poslouchaly, nemusíme udělat zas až tak mnoho.

Číst celé “Co dělat, aby nás děti poslouchaly” »

Cvičení na ploché nohy

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Cvičení na ploché nohy
Říj 022014
 

Zjednodušeně se dá říci, že s plochými nohami se narodí každé dítě a přibližně mezi třetím a čtvrtým rokem se situace díky vývoji svalů normalizuje. Bohužel není tomu tak ve všech případech. Dost často první návštěva u ortopeda odhalí, že z mnoha různých důvodů se chodidla nerozvíjela tak, jak by měla a dítě má ploché nohy. V takové situaci, musíme obměnit botník, pořídit ortopedické vložky a také pravidelně cvičit. Protože bez správného cvičení se nikdy svaly na chodidlech samy od sebe neposílí.

Číst celé “Cvičení na ploché nohy” »

Když se dítě loudá

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Když se dítě loudá
Zář 262014
 

Čas nemá pro dítě skoro žádný význam ještě přibližně v šesti letech, proto nemá moc velký smysl ho popohánět s výkřiky spěchej či už máme málo času. Jenže někdy přijde taková situace, že opravdu pospícháme, mrňous se tím vůbec nevzrušuje a příšerně se loudá. Proto je užitečně vědět, jak v takové chvíli postupovat, aby to mělo smysl. Křik ve skutečnosti vůbec nepomáhá a jen postupně vše může zhoršit.

Číst celé “Když se dítě loudá” »

Proč je důležité číst dětem

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Proč je důležité číst dětem
Zář 222014
 

Dětem bychom měli pravidelně číst. Jednak to urychluje a zlepšuje jeho psychický rozvoj a navíc tím zpevníme rodinné vazby. Zvláště to první se opakuje neustále – slyšíme to nejen od různých odborníků, i rodiče a prarodiče předávají tuto informaci jako časem a výsledky ověřený fakt. I když neměli bychom zapomínat ani na to druhé, čtení není jen jakousi formou vzdělávání, ale jde i o příjemné společné trávení času.

Číst celé “Proč je důležité číst dětem” »

Brýle pro děti

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Brýle pro děti
Zář 172014
 

Součástí pravidelných kontrol u dětského lékaře by mělo být i vyšetření zraku. Ale na to bychom se neměli spoléhat. Kompletní kontroly jsou co několik let a při běžné preventivní prohlídce se pediatr převážně zrakem nezabývá. To už by měla být starost rodičů, kteří by měli umět rozeznat první příznaky objevující se vady zraku. Pak by měla následovat návštěva u odborníka, který nejpravděpodobněji doporučí jako součást léčby první brýle.

Číst celé “Brýle pro děti” »

Učíme dítě pít vodu

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Učíme dítě pít vodu
Srp 272014
 

Sladké limonády a přeslazené sirupy jsou mor. Stačí, že si dítě na ně navykne a pak máme velký problém ho to odnaučit. Ale všechno jde, když se chce. I „limonádoholik“ si s trochou rodičovské snahy a trpělivosti dokáže vodu znovu oblíbit. Podívejme se jak na to.

Číst celé “Učíme dítě pít vodu” »

Školní batoh či aktovka pro prvňáčka

 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Školní batoh či aktovka pro prvňáčka
Srp 262014
 

Většina lidí odkládá nákup školního batohu nebo aktovky pro prvňáčka na konec prázdnin, kdy obchody nabízí velmi široký výběr a také se vzájemně snaží trumfnout slevami a různými akcemi. Jenže akce a oblíbené barevné obrázky z módních pohádek nejsou u první školní tašky to nejdůležitější (bohužel u toho druhého má dítě jiný názor, proto by nemělo asistovat při nákupu), řídit bychom se měli trochu jinými záležitostmi.

Číst celé “Školní batoh či aktovka pro prvňáčka” »