Srp 172016
 

Čím dál tím víc rodičů není spokojeno s výběrem zubních past pro děti, které se v našich drogériích nabízí. Sice jsou většinou bez fluoru, ale stejně je v nich příliš mnoho různých syntetických látek, které nevzbuzují naši důvěru. Ale dítě si čistit zuby musí, takže je převážně s nechutí stejně jdeme koupit. Přitom je tu čistě přírodní alternativa, která kupovanou zubní pastu pro děti může bez problémů nahradit.*

Stačí v domácnosti využívat skvělé vlastnosti kokosového oleje, který je vhodný pro téměř všechny děti – výjimkou jsou samozřejmě ty, které jsou alergické na kokos. Navíc je jedlý, takže i když dítě při čištění ho trochu polkne, nic se mu nestane. Stačí jen olej nanést na kartáček a pak zuby vyčistit stejně, jako kdyby to byla normální pasta. Někdy se ještě doporučuje trochou kokosového oleje pořádně prokloktat ústní dutinu po dobou tří až pěti minut, ale malé děti tohle spíše dělat nebudou a nebo kloktání ukončí do deseti dvaceti vteřinách. Pokud je olej zatuhlý, stačí jen trochu kartáček nahřát (tát začíná už v teplotě překračující dvacet pět stupňů). U starších dětí můžeme jednou za deset dnů přidat na olej malinkou špetku jedlé sody, aby se zlepšilo odstraňování zubního kamene.

A proč vlastně kokosový olej funguje? Obsahuje kyselinu laurovou a další látky, které mají antibakteriální účinky a chrání naše zuby před kazem a dásně před různými záněty. A zjednodušeně řečeno to je hlavní role, kterou má odehrávat zubní pasta. Navzdory tomu, co tvrdí různí reklamní mágové, ani nejlepší chemické složení prodávaných past nás před zubním kamenem, kazy a paradentózou neochrání. Pokud chceme, aby se našim dětem v bližší či vzdálenější budoucnosti tyto problémy vyhnuly, musíme je naučit správně čistit zuby a také hlídat co jedí a kdy jedí. Zjednodušeně řečeno, ratolest je nutno naučit, že sladkosti se jí jen v minimálním množství a čištění zubů je povinnost, kterou musíme dělat několikrát denně, jinak boj s kazem máme stejně předem prohraný.

* Mimochodem kokosový olej nemusí používat jen děti, je perfektní i pro dospělé.