Bylinky na křečové žíly

Křečové žíly jsou bolestivý zdravotní problém, jehož finální vyřešení většinou svěřujeme lékařům. Existují ale i přírodní léky, které spolu se změnou životního stylu mohou zastavit nebo dokonce výrazně zmírnit problémy, které tento nepříjemný neduh s sebou přináší.

Rozhodně nám může pomoci borovicová koupel. Budeme potřebovat tři hrsti mladého jehličí (ještě lepší jsou celé větvičky, přibližně kolem dvaceti), které zalijeme dvěma a půl litry vody, dáme na sporák, uvedeme do varu a vaříme pod pokličkou deset minut. Odstavíme na čtvrt hodiny. Vanu naplníme do jedné třetiny vodou o teplotě kolem třiceti sedmi stupňů a borovicový odvar tam přecedíme. Koupeme se čtvrt hodiny. Tato lázeň působí nejen na křečové žíly, ale navíc uklidňuje a ocení ji i lidé, kteří mají problémy s klouby.

Tradiční babská rada na křečové žíly je obklad z  jablečného octa. Čtyři lžíce tohoto všeléku rozmícháme ve sklenici vody, namočíme do nich gázu a tu přiložíme na postižené místo. Necháme působit dvacet minut. Opakujeme ráno a večer a po večeři navíc vypijeme čtvrt sklenky vody smíchané s jednou lžící jablečného octa. Další léčivý obklad na „křečáky“ vytvoříme z jírovce. Lžíci květů zalijeme půl druhou sklenicí vlažné vody a vaříme pod  pokličkou pět minut. Na deset minut odstavíme a poté do tekutiny namáčíme gázu, kterou přikládáme stejným způsobem, jako obklady z jablečného octa.

Z květů kaštanů můžeme také vytvořit bylinkový nálev, který kdysi při léčbě křečových žil používal. Navíc ale ještě zesílíme působení jírovce svízelí. Půl lžičky směsi vytvořené v poměru jedna ku jedné zalijeme sklenicí vroucí vody. Odstavíme a necháme louhovat pod pokličkou patnáct minut. Odkryjeme, necháme ještě deset minut a přecedíme. Pijeme půl druhé lžíce mezi jídly třikrát denně. Léčba trvá dva týdny a poté je nutno ji přerušit na stejně dlouhý čas. U tohoto léku bezpodmínečně vše nejdříve konzultujme s lékařem, jak jírovec tak svízel mají i nežádoucí vedlejší účinky. Rozhodně se nálevová kůra nehodí pro těhotné, kojící a oslabené osoby.