Na podzim, ale samozřejmě také v zimě a na začátku jara, je jedním z nejčastějších zdravotních problémů kašel. Doprovází více různých neduhů a většina lidí se na něj chystá pečlivou výbavou domácích lékárniček různými reklamou milovanými cucadly, kapadly a stříkadly, které nám hodní lékárníci za nemalý obolus prodají. Ale tyto výdaje jsou většinou zbytečné, protože klasický cibulový sirup, který používaly už naše praprababičky, je na kašel jedním z nejlepších léků.
Cibulový sirup patří mezi typické chuti dětství. Někdo ho miloval, jiný nenáviděl, i když v druhém případě šlo většinou o problém, že nebyl správně dochucený a nebo malé robátko dostávalo příliš velké dávky, ze kterých mu pak bylo špatně. Také se občas stalo, že při první aplikaci zrovna dítěti nesedl, ale rodič ho cpal násilím a vypěstoval tak k němu podvědomý odpor. Což je ale škoda. Protože sladká šťáva z cibule je velmi účinná a bez škodlivých látek, tudíž vhodná i pro dost malé děti. Obsahuje hlavně vitamíny B a C, k tomu se zde nachází slušné množství vápníku, hořčíku, sodíku a draslíku. Úspěšně likviduje bakterie a různé infekce, navíc posiluje imunitu, tudíž rychleji a hlavně s menšími obtížemi prožíváme libovolné onemocnění, které doprovází kašel a také bolest v krku.
Cibulový sirup na kašel v domácích podmínkách vyrobíme velmi jednoduše. Dvě velké cibule oloupeme a nakrájíme na kolečka, která poté ukládáme do sklenice na střídačku s cukrem a nebo medem (med je ideální, ale musí to být pravý od včelaře a ne ten zvláštní medopodobný výrobek ze supermarketu – pokud máte jen ten druhý, klidně použijte cukr). Každou vrstvu pečlivě přitlačíme a poté sklenici zavíčkujeme a odložíme, dokud nám nevznikne léčivý sirup. Ten poté přecedíme přes gázu, případně ještě zbylou cibuli pečlivě promačkáme, abychom získali i tu poslední nejmenší kapku léčiva, které pak odložíme na chladné místo, kde vydrží přibližně dva týdny. Při nemoci podáváme dvakrát až třikrát denně jednu lžičku (více je zbytečné).
Sirup pro dospělé můžeme ještě obohatit česnekem, který je dalším přirozeným antibiotikem, do každé vrstvy přidáme tři až čtyři tenké plátky. Ale v takovém případě máme téměř jistotu, že se nám dítě bude ošklíbat. Ačkoliv obvykle se cibule s medem či cukrem dělá z té nejběžnější bílé, pro děti je lepší použít červenou odrůdu. Je méně štiplavá, aroma není také tak výrazné a proto ji snáší mnohem lépe každý, kdo má s klasickou cibulkou nějaký chuťový či čichový problém.
A co bílá cibule, nebo šalotka? Tyto jsou již běžně k dostání a jsou i pro mě stravitelné, ačkoli cibuli zasyrova vyloženě nesnáším.
Obecný efekt bude podobný, vše je to příbuzné.
a jak dlouho obecne trva, nez se stava z cibule uvolni ?
První už budete mít po půl hodině, ale lepší je to odložit na pár hodin, aby toho bylo více. Cibulový sirup odebírejte průběžně – jen pozor, dobré je ho dát po pár hodinách do lednice, jinak může začít trochu kvasit.
Ted jsem ho nalozila a muzu ho dat do lednice az rano? Mam nakozeno v vzduchotěstné nádoběnebo musí byt otevřený?
Určitě ho můžete dát až ráno. Cibulový sirup těch náct hodin vydrží. Na druhou stranu po delší době by mohl začít trochu kvasit. Ale přes noc to určitě nevadí.
moje deti to pijou aji z cesnekem .
)
Moje dcera ma dva roky. Muzu ji to davat?
Vždy je dobré to konzultovat s pediatrem, ale tradičně se cibulový sirup podával i malým dětem (díky tomu si na něj zvykly a začal jim i chutnat – důležité je nijak nestrašit spíše říkat, že je to slaďoučké) – jen pozor na případnou alergickou reakci.
Syn 3,5 roku „nakazil“ mladší sestru 7 mesicu, může se sirup podat i kojenci? Děkuji za odpověď.
Spíše ne, nebude mít dostatečně vyvinutou trávicí soustavu a mohlo by mít žaludeční problémy. Případně je rozumné to konzultovat s lékařem. Cibulový sirup se většinou podává až tak od jednoho roku.