Zná to asi každý rodič, čerstvé narozené miminko začne plakat a poté pláče a pláče a nic nám nepomáhá ho uklidnit. Americký pediatr, doktor Harvey Karp tuto problematiku rozebíral z mnoha hledisek a vytvořil svou vlastní metodu uklidňování dětí, na kterou mnoho lidí nedá dopustit. Protože je obecně velmi úspěšná – existují dokonce i porodnice, kde byla úspěšně zavedena.
Vyšel z teoretického předpokladu, že miminku vlastně chybí tzv. čtvrtý trimestr. Proto vlastně po porodu trvá ještě další tři měsíce, než se z malého, naprosto bezbranného stvoření stane malý človíček, který už nějak smysluplněji reaguje na svět kolem sebe. A z tohoto teoretického základu, který podpořil velkým množstvím různých pozorování, odvodil, že pro dítě je první měsíce nejlepší, když podmínky života jsou podobné těm, které měl v maminčině břiše. A co to má společného s pláčem miminek? Když je dítě v bříšku, tak také ho nikdo neuklidňuje, proto doktor Karp má teorii, že existuje nějaký automatický uklidňovací impuls. A rodič ho může vyvolat. Postup uklidňování nemluvněte, který doporučuje americký pediatr, má pět kroků, někdy zabere již první, někdy je nutné projít celou pětku.
První krokem, který bychom měli udělat, když miminko pláče, je těsné ovinutí dítěte, tak aby mělo málo možností pohybu. Tím mu vytvoříme přibližně stejnou svobodu pohybu, jakou mělo během tří trimestrů, neboli během celého těhotenství, v matčině děloze. Když se dítě už uklidní, můžeme ho zase rozbalit. Ale samozřejmě je možné, že miminko pláče dál. Potom se přistoupí ke kroku číslo dvě a zabalené ho držíme otočené na pravý bok tak, aby mělo navíc ještě hlavičku nastavenou mírně dolů. V případě neúspěchu přichází krok třetí, kdy velmi jemně děláme poblíž dětského ouška „ššššššššššššššššššššš.“ Podobný zvuk slyšelo v děloze a může mu to připomenout „staré dobré klidné časy“ a vyvolat v něm jeho vlastní uklidňovací postupy. Když nestačí ani toto, tak pokračujeme s kolébáním či jemným houpáním. Je dobré, aby se mu přitom i hýbala hlavička. A pokud ani toto nezabralo a miminko stále pláče, je zde krok poslední, pátý. Necháme dítě něco sát, může to být prs, malíček, ale klidně také i dudlík.
Harvey Karp je velmi vážený lékař a jeho metody pozitivně hodnotí mnoho maminek. Ale samozřejmě není ani vševědoucí ani všemohoucí. Takže je možné, že i přes veškeré snahy, vaše robátko na jeho postupy nezabere a budete si muset najít nějaký svůj vlastní styl uklidňování dítěte. Ale ozkoušet si těchto pět kroků, které navíc mají i logické odůvodnění, určitě nikomu neuškodí.