Domácí léčba bolesti břicha u dětí

Bolest břicha patří mezi nejčastější zdravotní problémy našich dětí. Někdy je to známka nějakého závažnějšího onemocnění, které by měl řešit dětský lékař (zvláště pokud potíže přetrvávají bez ohledu na to, co děláme), ale převážně příčiny jsou relativně banální. A stačí na ně jednoduchá domácí léčba.

Častým důvodem, proč mrňouse bolí bříško, je nějaký menší psychický problém. Ať už jde o stres nebo špatnou náladu, v tomto případě (a vlastně pokaždé, když si malý stěžuje na bolesti) je rada jednoduchá. Dítě uklidníme, popovídáme si a zbavíme ho starostí. Velmi často po malém rozhovoru, úsměvu či nějaké společné zábavě je bříško doslovně během pár minut v pořádku.

Pokud potíže způsobilo příliš mnoho jídla, nějaké těžké pokrmy a nebo hltavé pití studených nápojů, velmi pomocná může být i malá masáž. Stačí položit ruku na žaludek a pak jemnými krouživými pohyby hladíme dětské bříško. Občas je lepší ruku namazat předtím vazelínou či jiným neutrálním krémem (neriskujme vyvolání nějaké menší alergické reakce), aby naše pohyby byly co nejplynulejší. Pomoci může také teplý obklad, naše prabáby často ještě látku před přiložením na břicho namáčely do teplých odvarů z heřmánku, řebříčku nebo meduňky.

Také si můžeme připravit několik jednoduchých léčivých přípravků, které by měli ulevit od bolesti. Velmi účinné může být kořeněné mléko, které si připravíme tak, že skleničku tekutiny uvedeme do varu spolu se lžičkou anýzu a lžičkou kmínu. Povaříme pět minut, přecedíme a teplý, ale ne horký nápoj podáváme dítěti po lžičkách. Klasické jsou různé bylinkové čaje, dětem se nejčastěji podávalo heřmánek či meduňku. Také můžeme smíchat kmín, anýz a kopr, rozdrtit, zalít vodou a pět minut povařit. Podobně jako mléko i tento nápoj podáváme po malých lžičkách.

A kdy bychom měli bezpodmínečně navštívit lékaře, i když bolesti břicha netrvají nijak dlouho? Pokaždé, když uvidíme krev ve stolici a také v situaci, kdy při kojení vidíme krev vytékající z pusinky a zároveň je nám jasné, že to není z prasknuté či pokousané bradavky.