Domácí lék na řídnutí kostí

Lidé trpící osteoporózou mají obecně velké problémy s lámavostí kostí. K jejich řídnutí může postupně docházet už od třicátého roku života, ale největší potíže se převážně začnou objevovat, až o dvacet let  později. Řídnutí kostí je ve větší míře problémem něžnější části lidského druhu, kde se, podle různých vědeckých odhadů, po menopauze týká až padesáti procent populace. Osteoporóza se ale objevuje i u mužů. Tam se její výskyt odhaduje na přibližně dvacet procent. Při prevenci a podpůrné léčbě tohoto zdravotního problému může pomoci i bylinkový lék, který si lze připravit i v domácích podmínkách.

Příprava léku

Nachystáme si dva díly konopice polní, dva díly přesličky rolní, dva díly kopřivového listí, dva díly nadrcených sojových bobů, jeden díl vojtěšky, jeden díl červeného jetele a také jeden větší stroužek kvalitního česneku. Všechny suroviny, až na česnek, bychom měli mít v dokonale suchém stavu. Ve správném poměru si nadrtíme padesát gramů bylin a soji (vojtěšku a jetele po pěti, zbytek po deseti). Nasypeme vše do sklenice o objemu přibližně půl druhého litru, přidáme česnek nasekaný na plátky. Zalijeme litrem kvalitního potravinářského lihu nebo čistou pálenkou o síle čtyřicet stupňů. Promícháme. Nádobu odložíme na tmavé ale teplejší místo a za občasného promíchání necháme všechny suroviny louhovat přibližně tři týdny. Po uplynutí této doby vše přecedíme, gázu či pláténko ještě pořádně vymačkáme a lék na řídnutí kostí rozlijeme do tmavých uzavíratelných lahví. Ty pak uskladníme do tmy.

Užívání léku

Bylinková tinktura se v přírodním léčitelství doporučuje nejen při osteoporóze, ale také i jako prevence pro lidi, u nichž existuje zvýšené riziko výskytu této nemoci. Navíc je dobrým zdrojem přírodních estrogenů, které mohou pomoci zmírnit průběh menopauzy. K tomu všemu ještě tělu dokáže dodat některé důležité minerály, jako je například křemík. Podle fytoterapeutů tento lék navíc brzdí ztrátu mnoha významných stopových prvků a kvalitních bílkovin. Tinktura by měla zpomalovat celkové stárnutí organismu. Samozřejmě nemůžeme počítat s tím, že dokáže udělat úplné zázraky. Důležité je tělu dopřát dostatek pohybu, který je jednou z nejúčinnějších metod boje s řídnutím kostí.

Tento přírodní lék se při osteoporóze doporučuje zažívat dvakrát denně – jednu lžičku (deset mililitrů) po snídani a jednu po večeři. Při prevenci před řídnutím kostí stačí jen jedna lžička každé ráno. Podáváme ho maximálně po dobu tří týdnů, po kterých by pak měla nastat přinejmenším dvoutýdenní pauza. Z logických důvodů není vhodný pro děti či těhotné nebo kojící maminky, opatrní by měli být i lidé, kteří mají souběžně předepsáno užívání nějakých jiných léčiv. V takové situaci je nejrozumnější vše pečlivě probrat se svým lékařem.