Pro mnoho lidí v naší zemi dýně znamená stále jen dekoraci na Halloween. Případně se po vydlabání strašidelného lampionu udělá z dužiny polévka nebo koláč a na další rok na tuto tykev zapomeneme. A je to přitom škoda, protože dýně je nejen zajímavá ozdoba a chutný pokrm, ale také dobrý zdroj vlákniny, minerálů a vitamínů, který rozhodně prospívá našemu zdraví.
Kdysi dávno byla dýně populární i v naší zemi a tuto zeleninu jsme bylo možno najít na stolech našich předků v sezóně relativně často. Připravovala se v mnoha různých variantách, na sladko, na slano a nebo také pikantně. Ještě v tzv. Sandtnerce, podle které se učily vařit naše babičky a prababičky, je pár receptů na chutná dýňová jídla, ale později se začala používat vlastně už jen jako náhražka nedostatkového ananasu v kompotech. Po roce 1989 se situace změnila. Přišla móda na vše, co se dělá za oceánem, tudíž se u nás nejdříve objevily dýně vydlabávané na Halloween (pokud vás kromě zdraví zajímá i výroba strašidelné dekorace – svítilniček, můžete se podívat i sem) a samozřejmě s tím i různé chutné recepty, většinou amerického původu (tady můžete vyzkoušet jeden na krémovou polévku, tady na koláč a pro retro milovníky je tady recept na klasický falešný ananas). O zdraví se u konzumace moc nepřemýšlí, mnoho lidí stále buď dýni neochutnalo nebo ji zavrhlo pro velmi jemnou chuť, které svůj otisk dá téměř jakákoliv další surovina, kterou při vaření použijeme. Část lidí ráda zobe semínka – i když spíš si myslí, že jde jen o mls a netuší, že chrání tím své zdraví a pánové hlavně nevědomky prostatu. Ale semínkům jsme se věnovali na těchto stránkách již dříve.
Dužina tohoto druhu tykve ideálním spojencem pro každého vyznavače diet. Ačkoliv odrůdy se samozřejmě od sebe různí, obecně mají pouze velmi málo kalorií, takže jako základní surovina pro přípravu pokrmů v hubnoucích domácnostech je výtečná. Samozřejmě to nesmíme přehánět pak s tučnými šlehačkami, moukou či cukrem, vše je nutno vařit s rozumem a ohledem na zásady zdravé výživy. Po snědení nějakého pamlsku z dýně navíc tělu zaručíme dobré trávení, protože obsah vlákniny v dužině je nemalý. A co určitě ocení lidé, kteří mají cukrovku, obsah cukru v dýních je nízký a to navzdory sladkavé chuti, jakou se tato zelenina vyznačuje.
Po rozkrojení dýně velmi rychle můžeme zjistit, jak zdravou zeleninu se nám podařilo koupit, přinejmenším z hlediska obsahu vitamínu A (beta karotenu). Čím oranžovější barva, tím je v dužině více této zdraví prospěšné látky. Beta karoten je velmi kvalitním antioxidantem a jeho dostatek v potravinách na tělo působí částečně i jako prevence proti vzniku rakoviny. Tudíž je určitě užitečné si hlídat potraviny, které ho obsahují a pravidelně je zařazovat na svůj jídelníček. Kromě áčka je zde i zvyšující imunitu céčko (i když v rostlinné najdeme lepší zdroje tohoto „zvyšovače odolnosti“), vitamín mládí éčko a také několik užitečných béček. Co je zajímavé, obsah vitamínů při skladování klesá velmi pomalu, dá se říci, že ještě po měsíci až dvou je na zhruba stejné úrovni jako po sklizni. Našemu zdraví také bude prospívat draslík, hořčík a železo. Zdravotní účinky dýně se dá shrnout jednoduše. Jak už bylo uvedeno, zlepšuje nám trávení, působí detoxikačně, má málo cukru i kalorií, posiluje imunitu a omlazuje. Navíc má pozitivní vliv na krevní oběh a k tomu je močopudná a bývá doporučována lidem, kteří mají nějaké obtíže s močovým systémem. Je vhodná pro malé děti přibližně od pátého až šestého měsíce jejich života. A tip pro ty, co si dýni pěstují u sebe na zahrádce. Mladé lístečky této zeleniny jsou také zdravé a chutné. Hodí se například do různých salátů.
Kromě zdraví se dýně dá využít i na krásu. Pokud nám po přípravě halloweenských ozdob a několika jídel zůstala ještě slušná porce dužiny, můžeme si ji odšťavnit a použít jako přírodní pleťovou vodu. Ještě lepší efekt získáme, když promícháme dýňovou šťávu s mlékem rostlinného původu – ideální je kokosové. Pokud získáme více šťávy můžeme ji spolu s mlékem a medem použít také do koupele. Taková lázeň osvěží, očistí a regeneruje pokožku. Stačí přibližně dvě sklenice. No a nakonec je také dobré vyzkoušet nějakou pleťovou masku. Na normální pleť potřebujeme tři lžíce dužiny (stačit by měly zbytky po odšťavnění a nebo si prostě nastrouháme – čistou dužinu navíc můžeme jednou za měsíc vyzkoušet jako peeling), půl lžičky medu, půl lžičky mandlového mléka a čtvrt lžičky skořice. Pro suchou pleť přidáme navíc čtvrt lžičky olivového oleje a pro mastnou stejné množství citronové šťávy. No a nyní jen kašičku pečlivě promícháme, naneseme na očištěnou pokožku a necháme čtvrt hodiny působit. Po uplynutí této doby masku opláchneme teplou vodou. Efekt, v podobě svěžího vzhledu, by měl být okamžitý.
Foto využito se svolením serveru nasehobby.cz