Léto většina lidí miluje. Přinejmenším verbálně do té doby, než nastanou příšerná vedra a člověk nemůže zmizet jen tak někam k vodě. Pak se začínáme potit, je nám nepříjemně a hledáme všemožné způsoby, jak bychom si mohli ochladit organismus. Podívejme se na několik ověřených triků.
Pokud vyjedeme někam do pouště a navštívíme civilizací nezkažené domorodce, velmi rychle si všimneme jedné zvláštnosti. Nepijí ledovou coca-colu ani nádherně vychlazenou minerálku, ale … v libovolnou denní dobu je můžeme vidět, jak poklidně srkají horký čaj. A není to vůbec nesmysl. Stačí si všimnout, co se s námi děje, když dostaneme horečku. Člověk má na sobě tři peřiny, ponožky na nohou a stejně je mu v posteli zima. Když vypijeme nějaký zahřívací nápoj, tělu se zvedne mírně teplota a tím pádem se nám okolí začne zdát chladnější. Studené nápoje přináší úlevu jen na chviličku, potom je nám ještě větší vedro než dříve.
Přesedněme se z auta na kolo nebo motocykl. Zvláště to první může vypadat absurdně, ale v obou případech díky pohybu bude naše tělo ochlazováno proudem vzduchu. Samozřejmě ve chvíli kdy se zastavíme tento efekt zmizí a zalije nás pot, ale pokud už jsme doma, tak rychlá sprcha nikdy neuškodí – navíc si jí hezky ochladíme organismus. Pokud musíme používat čtyři kola, parkujme pokud možno v co největším stínu a nebo ideálně v podzemních garážích.
Jestli doma nemáme klimatizaci (ta by měla být správně nastavena, mrazák v domácnosti během veder se opravdu nedoporučuje), instalujme obyčejný větrák (jsou dnes doslovně za pár korun) a případně ho doplňme ještě menším průvanem. Jen nesmíme sedět přímo v proudu vzduchu. Bohužel není to řešení pro každého nebo během celého dne, vše záleží na tom, kde máme okna a dveře. Pokud je rozehřívají sluneční paprsky, neměli bychom je otevírat a spíše ještě něčím zakrýt (záclona nebo roleta).
Vraťme se na chviličku zpátky do pouští Asie a Afriky. Ani jsme tam nemuseli být, fotek různých beduínů a filmů, kde by hráli nějakou roli, je spousta. A teď už si jen stačí vzpomenout, do čeho se oblékají a inspirovat se. Samozřejmě nemusíme si jít hned kupovat burnusy. Spíše jde o ducha jejich garderóby neboli hodně volné a dobře prodyšné oblečení, které zakrývá celé tělo. Vzduchová vrstva, která vzniká mezi látkou a kůží, velmi pomáhá ochlazovat organismus.
Během horkých dnů a večerů omezme používání různých elektrických spotřebičů. Pokud vypneme sporák, žehličku, ale i většinu žárovek a televizi, tak můžeme docela rychle zjistit, že je nám najednou mnohem příjemněji. Bohužel pokud žijeme v panelových domech nebo stavbách s tenkou a lehce se rozehřívající stěnou či spíme přímo pod střechou, tam nám pomůže jen klimatizace a nebo přesun někam do parku pod stromy a do stínu.
Ochladit organismus nám mohou částečně i správně vybrané potraviny. Například jogurt z lednice doplněný čerstvým ovocem či samotná zelenina a ovoce jen tak nebo v podobě salátů, jsou na horké dny ideální. Samozřejmě musíme dodržovat pitný režim, ale přitom se pokud možno vyhýbejme různým oblíbeným ledovým limonádám. Voda a výše zmíněný čaj jsou na horko ideální. Paradoxně může být pomocný i česnek, který zlepšuje krevní oběh a tím také zesiluje pocení. To převážně považujeme za cosi negativního a nežádoucího, přitom zrovna jde o nejpřirozenější způsob termoregulace našeho organismu. Takže pokud to společenská situace umožňuje, nebraňme se před ním a nepatlejme se tunou různých antiperspirantů.