Jak snížit vysoký krevní tlak zdravou životosprávou

Vysoký krevní tlak je velmi závažný problém, kterému se občas lidově, ale zároveň velmi přesně, říká tichý zabiják. Velká část dnešní moderní léčby probíhá s pomocí různých léků, ale svému zdraví může člověk, který má problémy s hypertenzí pomoci i změnou životosprávy.

Normální tlak by měl být 120/80 a v případě, že se náš dostane na či nad 140/90, měli bychom začít něco dělat – obecně o hypertenzi více tady. Přitom změny, které člověk musí udělat, například při úpravě diety či životního stylu, nejsou nijak drastické a velmi často mohou pomoci zabránit i jiným závažným chorobám.

Pokud máme problém s tlakem a kouříme, tak je to první věc, na kterou bychom se měli zaměřit. Je dobré ho omezit, ale mnohem lepší je úplně přestat kouřit (je to právě jeden z těch případů, kdy ještě více pomůžete celému svému organismu, a zmenšíte i například riziko vzniku rakoviny). Samozřejmě není to nic jednoduchého, proto je dobré alespoň na začátku zkusit redukci a čekat na vhodný moment, kdy uděláte radikální sek. Ideální je situace, kdy z nějakého důvodu stejně není možné si dávat to své oblíbené cígo – například angína či jiné onemocnění horních cest dýchacích. Když se vám podaří den dva vydržet, tak proč ne tři, čtyři, pět …

Další důležitou věcí, která s krevním tlakem může pomoci je omezení soli. Celkové množství, které do těla dostaneme, by nemělo překračovat vyrovnanou kávovou lžičku. Většina z čtenářů si asi řekne, to je sranda, tolik soli přece vůbec nekonzumuji. Ale v naprosté většině případů to není pravda. Součástí každodenního jídelníčku většiny populace jsou totiž jídla, kde se nachází sůl ve větším množství – ať už jsou to uzeniny nebo různé polotovary. Kromě toho je tento minerál ale obsažen i v naprosto normálních věcech, jako je například pečivo. Pokud si sami nevaříme, tak také nemůžeme přesně zjistit, kolik soli tam kdo přidal. Obecně je nejlepší vůbec odstranit slánku ze stolu a nedosolovat, docela dobrým substitutem mohou být různé bylinky. Sůl samozřejmě  není možno (a neměli bychom) vyřadit z jídelníčku úplně, ale je dobré místo obyčejné kamenné mít například mořskou s přidaným jódem.

Důležitou přirozenou redukci krevního tlaku může poskytnout také fyzická aktivita. Jenže tady je dobré již záležitost konzultovat s nějakým odborníkem, protože pokud začneme své tělo příliš namáhat, máme téměř jistotu, že dosáhneme opačného efektu a tlak se nám místo snižování bude spíše zvyšovat (není to neobvyklé například  u plavání). Čím ale určitě nic nezkazíte jsou příjemné každodenní procházky (výběr správného, uklidňujícího místa, jako je například příroda, je také velmi důležitý), případně dnes módní nordic walking nebo rozumné výlety na kole – bez většího adrenalinu.

Bylo by dobré i mírně upravit jídelníček, tam bychom měli začít u pečiva. Dobré by bylo vyřadit všechny obyčejné chleby a rohlíčky, housky a jiné kaiserky a kompletně přejít na konzumaci kvalitního celozrnného pečiva. Pokud vám připadá, že je to příliš drahé, tak jsou zde dvě možnosti, zmenšit množství a nebo si začít dělat vlastní kvalitní pečivo doma – viz například seriál o domácím chlebu zde. V druhém případě můžeme navíc zjistit i zajímavý finanční efekt, protože domácí pečivo se výrazně méně kazí a suroviny neboli žitná a celozrnná mouka nejsou zas až tak drahé. Obecně bychom také měli při problémech s vysokým krevním tlakem omezit konzumaci červeného masa a na jídelníček by se měly dostat ryby v co největším množství, pokud možno třikrát týdně (ryby to neznamená uzenáč či šprot nebo jiný rybí salát, ale čerstvá případně mražená ryba jednoduše tepelně upravená). Z jídelníčku bychom měli co nejvíce eliminovat různé polotovary a pochutiny (včetně solených mandliček a oříšků), které mají vysoký obsah soli a různých umělých dochucovadel.

2 komentáře u „Jak snížit vysoký krevní tlak zdravou životosprávou“

  1. Skvělý článek! Opravdu. Jestli můžu přidat ještě něco, tak hodně pomáhá přírodní doplněk stravy Coenzym extra. Mně i mému manželovi výrazně snížil vysoký tlak i cholesterol v krvi. Ale samozřejmě je potřeba pro to udělat i něco víc.

    • Pokud má člověk vyváženou dietu a zdravý životní styl, nemusí do sebe cpát drahé pilule, které se vlastně snaží jen napodobit, to co nám příroda dává grátis.

Komentáře nejsou povoleny.