Kartáček na zuby Miswak

Víte co je to miswak nebo také siwak? Jak je asi jasné z nadpisu, jedná se o kartáček na zuby. Nebo přesněji je to kořínek salvadory perské známé také jako strom Arak, který se už přibližně tři tisíce let používá k čištění zubů. S mírnou nadsázkou se dá říci, že se jedná o kartáček na zuby, dentální nit a zubní pastu v jednom.

Jak miswak působí

Velikou výhodou miswaku jsou jeho antibakteriální a bělící účinky. Pomáhá udržet chrup v dobré kondici a zároveň nám pomáhá v boji proti různým problémům s dásněmi. Také přirozeným způsobem zabraňuje tvorbě zubního kamene A není to zásluhou nějakých chemikálií dodávaných v továrně, jako je tomu u klasických zubních past. Salvadora perská je přirozeným zdrojem mnoha prospěšných látek jako jsou například fluoridy, vápník, sloučeniny křemíku, kyselina tříslová, síra, vitamín C, alkaloid salvadorin či kyselina salicylová.

Jak používat miswak

Aby kartáček dobře plnil svou roli, musíme se ho naučit správě používat. Zuby si čistíme alespoň třikrát denně, i když dlouhodobě lepší výsledky dosáhneme, když si je budeme čistit pětkrát. Postupujeme podobně jako s klasickým kartáčkem na zuby, čili čistíme horizontálně směrem od dásní a kousací plošky můžeme čistit vertikálně nebo krouživými pohyby. Na čištění zubů se plně koncentrujeme a neděláme při tom nic jiného.

Jak o kartáček pečovat

O kartáček musíme také pečovat. Před prvním použitím ho opláchneme a sloupneme z něj část kůry na tenčí straně. Stačí přibližně kousek o šířce malíčku. Oloupaný kus dáme do pusy a malinko sežvýkáme, aby se nám vytvořila vlákna kartáčku (pokud je miswak úplně suchý, je lepší ho před prvním čištěním namočit na den do vody). A můžeme se pustit do čištění. Po použití ho omyjeme. Odborníci doporučují každý den odříznout oloupanou část a druhý den si připravit novou. Snižujeme tím riziko vzniku různých infekcí a minimalizujeme možnost výskytu nějakých škodlivých látek na kartáčku.