Pampeliška neboli smetánka je ozdobou jarních luk a prokletím pěstěných trávníků. Má téměř nepředstavitelné regenerační schopnosti, dokáže vyrůst i z nepatrného kousku odštípnutého kořene. Právě kořen této květiny je z hlediska lidové medicíny nejcennější. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a dokonce se z něj dá připravit i káva – tedy přesněji jakási její náhražka.
Příprava kávy z kořene není nějak náročná. Musíme ho nejdříve někde vykopat, přinést domů a pořádně omýt. Pak kořen nakrájíme na přibližně centimetrové kousky, které necháme usušit či spíše upražit v troubě rozehřáté na přibližně dvě stě stupňů. Případně ho lze pražit i na suché pánvi. V obou případech musíme kontrolovat, aby se nám nezačal připalovat – jestliže nám nějaký kousek i přes veškerou snahu a míchání zčerná, raději ho vyhoďme. Když už je kořen pampelišky suchý a tvrdý, umeleme ho v kávovém mlýnku. Nyní můžeme směs znovu krátce (tři až pět minut) upražit na pánvi a nebo rovnou uskladnit. Nejlepší je nejdříve ochutnat rovnou umletou kávu a pak si připravit menší porci podruhé pražené a porovnat chuti. A rozhodnout se pro tu, co nám vyhovuje nejvíce. Káva z pampelišky by se měla uskladnit v uzavíratelné skleněné nádobě v suchém a tmavém místě.*
A k čemu nám taková káva bude? Je to samozřejmě alternativa kofeinového nápoje, ale můžeme k ní přistupovat jako k přírodnímu léčivu. Kořen pampelišky pomáhá s detoxikací organismu, podporuje očišťování jater a žlučníku a urychluje náš metabolismus. Také zlepšuje činnost ledvin a má močopudné účinky. Kromě toho se v lidové medicíně podával při potížích s akné, proti zácpě a jako léčivo při různých problémech s klouby – zvláště při zánětech a dně. Kořen se doporučoval i jako prevence proti vzniku žlučníkových kamenů – některé lidové prameny uváděly, že je pomáhá rozpouštět. To druhé ale věda nijak nepotvrdila i když vědci rozhodně pampeliškový kořen nepodceňují. Byl zkoumán už v padesátých letech minulého století a odborníci potvrdili, že opravdu zlepšuje tvorbu žluči a pomáhá očišťovat játra.
* I pampelišková káva se může podávat s mlékem a to jak studeným tak i našlehaným. Může se to hodit v případě, kdy chceme využít léčivé účinky kořene, ale chuť nápoje nám příliš nevyhovuje.