Mýty o celulitidě

Hrbolatá pokožka na stehnech či hýždích, která trochu svým vzhledem připomíná pomerančovou kůru neboli celulitida je postrachem téměř všech žen. Ale jak to už v podobných situacích bývá, i v tomto případě mezi lidmi krouží velká spousta mýtů, podívejme se na několik nejznámějších.

1. Celulitida to je nahromaděný podkožní tuk. Toto tvrzení je pravdivé jen částečně. Nevzhledné hrbolky sice částečně tuk způsobuje, ale na vině je také špatný průtok krve a lymfy.

2. Celulitida se týká jenom žen. Je sice fakt, že tento problém se týká spíše něžnější části populace, ale pánové, kteří hodně rádi baští, by si na ni měli dávat pozor také.

3. Celulitida se objevuje pouze u lidí s nadváhou. Rozhodně je pravda, že v případě obezity je výskyt tohoto problému mnohem častější. Jenže objevuje se i u velmi štíhlých lidí, narazíme na něj i u různých modelek a hereček, které velmi pečují o svou postavu. Viníků je v tomto případě více, někdy je to záležitost dědičnosti, jindy potíže vyvolá například sedavá práce a velmi často celulitidu způsobují různé hormonální změny (může se jednat i o účinky antikoncepce).

4. Celulitidu nám pomůže vyřešit kosmetika. Správně vybraný krém určitě vyhladí pokožku, jenže to je pouze odstraňování následků a pokud nebudeme řešit příčiny, tak se z dlouhodobého hlediska nic nemění. Mnohem úspěšnější jsou masáže (čili i pohyby při vtírání krému či peelingu).

5. Operace celulitidu odstraní navždy. Je to podobné jako s krémy, i v tomto případě řešíme pouze následky, mnohem důležitější je najít a odstranit (pokud to samozřejmě jde) příčinu. Jinak se po čase problém znovu vrátí.

6. Celulitida  vypadá vždy stejně. Toto samozřejmě není a nemůže být pravda. Záleží na věku, postavě, příčině problémů a také s postupem času se vzhled kůže mění.

7. Pokud budeme hodně pít a dbát na zdravou výživu, tak nám celulitida nehrozí. Jak už bylo uvedeno výše, tento problém má různé příčiny, jídlo ho sice může vyvolat, ale také nemusí. Ale na druhou stranu, pokud pokud tělu dopřejeme dostatek zeleniny, celozrnné pečivo, luštěniny a dostatek vody, rozhodně si tím neublížíme.