Olej z černuchy seté

Černucha setá byla jako léčivá rostlina využívaná od pradávna. Konec konců o tom svědčí i jeden z názvů oleje z černuchy, kterému se kdysi říkalo zlato faraonů. Někdy se o něm s mírnou nadsázkou dokonce tvrdilo, že léčí vše kromě smrti. Je jasné, že až tak dokonale zázračný není, ale i tak možnosti jeho využití v domácí léčbě jsou imponující.

Olej získaný lisováním semínek černého kmínu obsahuje vysoké množství nenasycených kyselin, hodně vitamínů ze skupin A, B, E a  F a také nemálo  minerálů – za zmínku určitě stojí hořčík, vápník, železo, draslík, selen i zinek. Většinou se dospělým doporučuje podávat po jedné lžičce dvakrát denně před jídlem. Dětem by měla stačit čtvrt lžička také dvakrát denně před jídlem, ale tam užívání je nutno ještě pro jistotu konzultovat s pediatrem. No a nyní se podívejme, k čemu je olej z černuchy dobrý:

1. má antioxidační vlastnosti, může působit jako prevence proti rakovině. Měl by snižovat negativní účinky ozařování.
2. podle výzkumů pravidelné podávání oleje z černuchy může pomoci v boji proti parazitům, jako je například tasemnice, škrkavka nebo roupy.
3. látky obsažené v černém kmínu mají pozitivní vliv na imunitní systém, takže olej můžeme využít takíé pro celkové posílení obranyschopnosti organismu.
4. v oleji najdeme také látky, které mají anestetické účinky a navíc působí proti křečím, to se dá využít při bolestivých menstruacích. Doporučuje se i po vysazení antikoncepce.
5. éterické oleje, které černucha setá obsahuje mohou pomoci při regulování hladiny cukru v krvi, takže mohou být hodně prospěšné cukrovkářům.
6. pravidelné podávání oleje z černého kmínu u mnoha lidí snížilo různé problémy s alergiemi, astmatem a ekzémy.
7. černucha snižuje krevní tlak a také by měla snižovat riziko trombózy. Pravidelné podávání může pomáhat s léčbou chudokrevnosti.
8. pomáhá při spáleninách, podle některých názorů může účinkovat i jako krém na opalování s nižším faktorem.
9. zrychluje hojení různých ranek a jizviček. Často dokáže zmírnit potíže vyvolané akné.
10. je vhodný pro suchou a zralou pleť, dobře hydratuje a díky vysokému množství antioxidantů zpomaluje stárnutí pokožky.