Přírodní rýžová kosmetika

Rýži si naprostá většina lidí spojí s klasickou přílohou podávanou k mnoha různým pokrmům. Málokdo ale ví, že ji lze, v kombinaci s rýžovým olejem, použít také pro krásu. Přírodní kosmetika využívající rýži není nějak náročná na výrobu v domácích podmínkách a přitom bez nejmenších problémů snese srovnání s různými prodávanými přípravky.

Zesvětlující pleťová maska – dvě lžíce rýžových otrub promícháme se dvěma lžičkami silného zeleného čaje, dvěma lžičkami rýžového oleje, lžící studeného plnotučného mléka a lžičkou pomerančové šťávy (raději si vymačkejme sami doma). Výsledkem by měla být hladká pasta, kterou nanášíme na obličej a necháme působit dvacet pět minut. Opláchneme studenou vodou.

Pleťová maska – hrst rýže namočíme na noc. Druhý den tekutinu slijeme. Přidáme po lžičce medu, jogurtu a rýžového oleje a vše rozmixujeme. Masku naneseme na obličej a necháme ji působit půl hodiny. Poté si tvář omyjeme teplou vodou. Místo rýže lze použít rýžovou mouku – tu stačí jen namočit a celek není druhý den nutno mixovat.

Rýžová pleťová voda – do třech čtvrtin objemu mističky nasypeme kvalitní rýži a zalijeme ji vodou tak, aby byla rýže úplně překrytá. Nádobu odložíme na několik hodin, ale občas tekutinu zamícháme. Voda by po čase měla zmatnit, přelijeme si ji do lahvičky a používáme na čištění obličeje (s kosmetickými vatičkami). Přechováváme ve tmě a chladu, trvanlivost je bohužel jen několik dní, proto ji raději vyrábějme jen v menším množství.

Rýžový peeling – ke dvěma lžícím sušeného mléka pomalu přiléváme horkou vodu, dokud hmota nemá konzistenci hladké pasty, pak do ní vmícháme ještě čtyři lžíce rýžových vloček, čtyři lžíce medu a dvě lžičky rýžového oleje. Peeling nanášíme podle potřeby na obličej či jiné partie našeho těla.

Rýžová pomáda na rty – do nádobky dáme dvacet mililitrů rýžového oleje, dvanáct gramů bambuckého másla, deset gramů másla kakaového a šest gramů včelího vosku. Vše rozpustíme ve vodní lázni a horké přelijeme do předem vybraných mističek. Pomádu používáme podle potřeby.

info: Domácí přírodní kosmetika je převážně  velmi bezpečná, ale vždy je lepší vyzkoušet její účinky na nějakém citlivějším kousku naší pokožky, jestli náhodou nejsme alergičtí na tu či onu složku přípravku.