S odolností jsme na tom různě. Někteří lidé jsou celý rok zdraví jako řípa, u jiných zase stačí, když v okruhu sta metrů někdo maličko zakašle a už začínají cítit, jak na ně něco leze. Pokud se nás týká ten druhý případ, nejpravděpodobněji máme výrazně slabší imunitu, kterou bychom měli pravidelně posilovat. Pomoci s tím mohou i různé domácí nápoje.
1. ohřejeme (pozor – nevaříme) mléko, necháme v něm rozpustit kávovou lžičku másla a nakonec ještě vmícháme čajovou lžičku kvalitního medu.
2. mírně ohřejeme plnotučné mléko, vmícháme do něj jeden vymačkaný stroužek dobrého česneku a nakonec ještě osladíme podle potřeby domácím medem. Nápoj na posílení imunity podáváme před spaním.
3. nastrouháme necelý centimetr oloupaného zázvorového kořene, zalijeme ho vařící vodou a necháme pod pokličkou louhovat deset minut. Tekutinu přecedíme a po vychladnutí do ní vmícháme citronovou šťávu a domácí med.
4. do skleničky studené vody vymačkáme šťávu z polovičky citronu a vmícháme lžíci medu od nějakého věrohodného včelaře. Nápoj připravujeme večer a pijeme až po probuzení.
5. kousek oloupaného zázvoru nakrájíme na co nejtenčí plátky, zalijeme půl litrem studené vody, uvedeme do varu a na malém plameni pod pokličkou vaříme dvacet minut. Přecedíme. Každý večer popíjíme sklenku teplého, ale ne horkého, nápoje oslazenou domácím malinovým sirupem.
6. připravíme si svůj oblíbený čaj (je to více méně jedno jaký, jde jen o základní tekutinu, která nám nejvíce chutná) a když trochu vychladne, přidáme šťávu z polovičky citronu, osladíme ho malinovým sirupem a nakonec ještě nakapeme trošku extraktu z kořene třapatky (Echinacea purpurea).
7. jestli dobře snášíme citron, pomoci může i menší kůra využívající schopnost tohoto ovoce posílit naši imunitu. První den ráno si na lačno dáme skleničku s vodou, do které vymačkáme polovičku citronu. Druhý den vypijeme celý, třetí přidáme ještě půlku a tímto tempem pokračujeme tak dlouho, než se nám podaří ráno do sebe dostat šťávu z čtyřech citronů. Pak se vše otočí a dávku zase snižujeme po půlce až na nulu. Toto posilování imunity můžeme zopakovat po dvoutýdenní pauze.
Já si zázvor dokonce strouhám, ale mám dojem, že se nemá převařovat. Co jsem se vždycky dočetla, tak se má v kastrolku přivést k varu (třeba i s troškou citrónu zbaveného kůry) a nechat pod pokličkou v klidu na sporáku pár minut.
No já zase dělám při nachlazeních vývar z hřebíčku a skořice. Stejnej jako když děláte svařák. Do nich přidám nahrubo nastrouhaný zázvor, ale jen na cca 5 minut. Děcka to pak nechtěli pít, pálilo je to. Skořici a hřebíček takhle lze použít i 2x, pak už to nejni ono. Vývar osladím medem a přidám citron. Výtečné je na tom, jak to krásně provoní byt. V létě to vyžene z baráku všechny mouchy a komáry. Něco jim na tý krásný vůni vadí, ale nevím co.