Střevní chřipka, příznaky a léčba u dětí

Střevní chřipka, která také občas bývá nazývána žaludeční, ve skutečnosti s klasickou chřipkou nemá nic společného. Jde o nemoc, která se hlavně projevuje silnými průjmy a případným zvracením, které doprovází obecné oslabení a případná teplota. U dospělého člověka nejde o něco příjemného, ale většinou si s tím dokáže poradit celkem jednoduše a bez následků, ale u malých dětí je nemoci a léčbě nutno věnovat zvýšenou pozornost.

Příčiny onemocnění jsou různé. Obecně se dá říci, že se člověk nakazí viry nebo baktériemi, které později vyvolají infekci v trávicím traktu člověka. Velmi často k nákaze dochází díky nedostatečné hygieně, která se sice docela jednoduše řeší u dospělých, ale u malých dětí, které mají zvyk si neustále cpát ruku do pusy a mívají i tendence olizovat či ocucávat předměty ve svém okolí nebo se vrhat na neomyté ovoce nebo zeleninu, je to už problém. Také se ale může stát, že nákaza pochází z nějakého zkaženého jídla či nápoje a není vyloučena ani klasická kapénková infekce. Pokud se v domácnosti objeví jeden nemocný, je nutno věnovat zvýšenou pozornost hygieně, aby se omezila rizika přenosu choroby (i když úplně se vyloučit nedá).

Příznaky střevní chřipky jsou většinou velmi výrazné. Objeví se opakované silné průjmy  s řídkou stolicí. Není je možné zastavit a jsou doprovázeny bolestmi břicha. Kromě toho, zvláště u dětí, střevní chřipka znamená silné zvracení několikrát denně. Naše ratolest v takovém případě většinou okamžitě ze sebe dostává cokoliv, co jsme mu nabídli k jídlu nebo k pití. Důvod, proč se onemocnění říká chřipka je ten, že únava, bolesti celého těla (zvláště kloubů) a případná horečka, které patří mezi další příznaky, jsou velmi podobné, jako ty co se objevují u naší asi nejčastější virózy. Není vyloučená ani menší rýma a bolest v krku.

Dospělí, v případě virové nákazy, musí prostě jen uklidnit žaludek a na pár dní nasadit dietu. Pokud to nepomáhá, je riziko bakteriálního onemocnění a tam je lepší navštívit pro jistotu lékaře. Problém je léčba malých dětí. Pro ně hlavně střevní chřipka znamená riziko velmi rychlé dehydratace (stačí že se několikakilové miminko párkrát pozvrací a pokaká a  najednou má  deset procent své váhy pryč, a většinou odešly tekutiny), díky které může dojít k závažnému poškození zdraví. Příznaky střední dehydratace jsou suchá ústa i jazyk, žádné slzy a jasně viditelné podráždění. Silná dehydratace se projevuje velkou malátností, suchou pokožkou a dítě nemočí. K dětskému lékaři bychom měli jít už při prvních příznacích žaludeční chřipky (vždy a bez výjimky), nemělo by se čekat na první projevy dehydratace (silnější stádium navíc většinou vyžaduje hospitalizaci).

Velmi důležité je, aby dítě pilo. V případě střevních potíží ale nemůžeme dát miminku jen tak láhev nebo skleničku, protože nejpravděpodobněji přijatý obsah okamžitě vyzvrátí. Je potřeba mu tekutiny podávat pomalu malou lžičkou co pár minut. Pít by se měla voda (případně oslazená hroznovým cukrem) a nebo minerálky, ale pouze neperlivé. Kysličník by žaludek dítěte ještě více podráždil.  Tekutiny by měly být studené. Pokud kojíme, tak není důvod přestávat, je dobré ale krmení obohatit navíc dalšími tekutinami, abychom se vyhnuli dehydrataci.  Dokud se stav alespoň trochu neuklidní, nedáváme děcku jídlo. Došlo by pravděpodobně jen k dalšímu podráždění a museli bychom uklidňování žaludku začínat znova. Jídlo podáváme vlastně až ve chvíli, kdy se ho dítě samo začne dožadovat. Na začátek je nejlepší rýže rozvařená ve vodě a nebo rozvařená mrkev.  Rozhodně mu nedávejme mléčné výrobky (mateřské mléko je jediná výjimka) nebo chléb. V noci je třeba dítě se střevní chřipkou uložit na bok a pokud možno pravidelně hlídat, protože stále existuje riziko zadušení vlastními zvratky.