Drtivá většina rodičů, kteří nejedí maso, by chtěla, aby jejich způsob života sdílel i potomek či potomci. Navzdory obecně rozšířené představě, je to ve skutečnosti opravdu možné, ale samozřejmě má to své háčky. Ty by měl poznat každý rodič, co se snaží z dítěte vychovat vegetariána, protože sestavení správného bezmasého jídelníčku pro dítě je výrazně složitější než pro dospělého.
Vědci se jednoznačně shodují, že maso obsahuje určité látky, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj lidského organismu. Jedná se o aminokyseliny zodpovědné za následnou tvorbu bílkovin, železo, díky kterému vzniká hemoglobin a vitamín B12 nezbytný pro tvorbu krvinek a správné fungování nervového systému. Tyto látky můžeme najít i v rostlinné říši, ale z masa je dokážeme vstřebávat výrazně lépe. Takže je nutno v jídelníčcích zajistit pravidelný a hlavně dostatečný přísun potravin, které je obsahují.
Aminokyseliny najdeme v sóji, čočce, hrachu, pšeničných otrubách, mléku a mléčných výrobcích, vejcích či v kapustě. Dobrým zdrojem železa je zelená petrželka, kopr, čočka a sója. Pro správné vstřebání tohoto minerálu ještě je nutné zajistit v jídelníčku přísun vitamínu C a také již zmíněného vitamínu B12. Ten můžeme získat z pohanky, droždí, tvarohu, vajec či rajčat. To, kde najdeme dostatek tak zvané céčka asi ani není nutné říkat, ale pro ty dva či tři lidi v republice, kteří jeho zdroje neznají, zde zmíníme například šípky, citrusy (a vlastně naprostou většinu ovoce) nebo například zelí. Dále v jídelníčku by neměl chybět dostatek vápníku (mléko a mléčné výrobky, fazole, hrách, červená řepa, zelí, kapusta), zinku (slunečnice, sezam, zelená zelenina) a kyseliny listové (čočka, celozrnné pečivo, brokolice, řepa, špenát).
Rodič malého vegetariána také musí více pozorovat své dítě, aby dostatečně včas mohl zjistit, že mu něco v každodenním jídelníčku chybí. Pokud si všimneme, že je naše ratolest hodně bledá, velmi rychle se unaví, motá se mu hlava, vypadávají mu vlasy, lámou se nehty a nebo má celkové problémy s koncentrací, které se mohou projevit například zhoršenými výsledky ve škole, je dobré navštívit odborníka. Většinou se pak doporučuje další úprava jídelníčku a také vitamíny a minerály v potravinových doplňcích.