Vybíráme dárek pro malé dítě

Na konec předvánočního cyklu o správném výběru dárku zůstaly děti. Ty jich většinou dostávají nejvíce a také nejvýrazněji projevují radost nebo zklamání z toho, co dostanou. Samozřejmě ani u prcků neexistuje nějaký skvělý dárek, který nadchne každé dítě, ale i v tomto případě s dobrým výběrem může pomoci několik rad.

1. malé dítě oblečením vůbec nepotěšíme. Měnit se to začne až z věkem, kdy tričko s obrázkem z milované pohádky může potěšit špunta skoro stejně, jako nějaká hračka. Ale stále hračka bude přeci jen trochu atraktivnější.

2. při výběru hračky bychom se přinejmenším orientačně měli řídit tím, pro jak staré dítě je určená. Věkový rozdíl mezi doporučením a stářím naší ratolesti by měl být pokud možno minimální.

3. při nákupu se pokud možno orientujeme na výrobky s bezpečnostními certifikáty a renomované výrobce. Největším rizikem pro zdraví dítěte bývají levné „no name“ produkty z Asie.

4. výrobky určené pro malé děti by neměly mít ostré hrany. Také je dobré u kupované věci vyzkoušet její pevnost a to, jestli se jí neulamují různé součástky, které by pak prcek mohl spolknout.

5. provázky na hračkách by měly být krátké, aby si je dítě nemohlo omotat kolem krku.

6. složitější hračky a některé výrobky určené pro první sportovní aktivitu (například tříkolky a houpačky) by měly obsahovat návod.

7. je užitečné se dítěte zeptat, co si přeje s dostatečným předstihem (například formou oblíbeného dopisu Ježíškovi). Samozřejmě nepořizujeme mu všechno, co si vymyslí, jeho přání musíme korigovat z hlediska věku, bezpečnosti a samozřejmě i finanční dostupnosti.

8. častou chybou rodičů je to, že vybírají dárky, které si přejí oni sami. Zvláště často to dělají tatínkové, kteří například „pro dítě“ koupí vláčky či letadýlko, se kterými si pak prcek vůbec nesmí hrát, protože by je přeci zničil.

9. dárky pro děti pokud možno vždycky hezky zabalíme, napětí při otvírání zvyšuje atraktivitu.

10. dar by měl malé dítě potěšit okamžitě, proto nejsou příliš vhodné různé vstupenky či sliby prázdnin – pro nedospělý mozeček se v tomto případě nejedná o dárek, ale nejistý slib budoucího dárku.