Žaludeční neuróza – příznaky a léčba

Žaludeční neuróza má silně fyzické příznaky, ale ve skutečnosti příčiny tohoto zdravotního problému leží v naší mysli. Žaludek je velmi bohatě protkán nervy a proto každé rozčílení, deprese, psychická nerovnováha a v dnešní době hlavně stres se na něm dříve nebo později začne nepříjemným způsobem projevovat.

Příznaky tohoto onemocnění jsou dosti individuální a lze je relativně snadno zaměnit s nějakou jinou chorobou. Nejčastěji se objevuje pocit nevolnosti, nadýmání či pálení žáhy, v některých případech nás nečekaně potrápí průjem nebo zvracení. Dosti obvyklé jsou i různé křeče či stahy nebo nečekaná bolest v břišní oblasti. Zmíněná nevolnost je často doprovázena i pocitem plnosti, který se dostaví i v situaci, kdy jsme jedli jen velmi málo. Můžeme ztratit chuť k jídlu nebo dokonce mít i mírné problémy s polykáním. Bohužel, jak už bylo zmíněno, tyto příznaky jsou často průvodním jevem jiné nemoci, v tom i některých závažných, proto je dobré nic nepodceňovat a raději vyrazit na konzultaci k lékaři (a také ho nechme, ať sám usoudí, o jakou nemoc jde – není dobré předem jít s hotovou diagnózou).

Jestliže doktor usoudí, že nás opravdu trápí žaludeční neuróza, nejpravděpodobněji nám napíše nějaké uklidňující léky nebo kapky, které omezí křeče a tím pádem i různé doprovodné bolesti. Jestliže nás pronásleduje i průjem, léčba bude spočívat i v změně jídelníčku a nějakém přípravku, který rozbouřený žaludek a střeva uklidní. Lidová medicína doporučuje pravidelné popíjení mátových a meduňkových čajů – okamžitý účinek je relativně malý, ale po několika dnech se může stát, že naše problémy zmizí a to čistě přírodní metodou, která je šetrná k lidskému organismu.

Bohužel farmaka i bylinky jsou pouze léčbou následků. Pokud chceme, aby se nám žaludeční neuróza nevracela, budeme asi muset udělat i něco s naší psychikou. Samozřejmě ideální je změna životního stylu a odstranění co největšího množství stresujících impulsů. Ale to v dnešní době není vůbec jednoduché. Proto se často doporučuje i návštěva psychologa či psychoterapeuta, poslední dobou jsou velmi módní (a dá se říci, že i dosti účinné) různé relaxační a meditační techniky. A rozhodně nikomu neuškodí nějaký nevrcholový sport a pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.