Zlaté kurkumové mléko

Kurkumové mléko, kterému se také z důvodu barvy často říká zlaté, je velmi chutný a výživný nápoj. Ale skvělá chuť a nutriční hodnoty to rozhodně není jediný důvod, proč bychom si ho měli pravidelně a pokud možno velmi často připravovat. Je to totiž i výborný domácí lék, který je nerozlučně spjat s tradiční indickou medicínou, ve které se kurkuma používá již přibližně šest tisíc let.

Kurkumové mléko má velmi dobré protizánětlivé a rozehřívající vlastnosti, které nám určitě přijdou vhod během chladnějších či upršených dnů a ocení je i lidé, kteří mají potíže s klouby. Zlepšuje funkci jater a pomáhá je čistit. Zlaté mléko by také díky kurkumě působit i jako jistá prevence před vznikem rakoviny – kurkumin je velmi dobrým přírodním antioxidantem. Pokud nemáme problémy s laktózou a mléčnými výrobky obecně, kurkumové mléko může být také nápomocné při boji s akné a různými jinými vřídky či drobnými kožními problémy (případně můžeme používat kokosovou verzi). Celkově pomáhá zlepšit fungování oběhové soustavy, posiluje imunitu a někdy se doporučuje při potížích s trávením.

Recept je velmi jednoduchý a příprava nám nezabere moc času. V malém hrnci si ohřejeme sklenku mléka do které dáme zarovnanou kávovou lžičku skořice, kurkumy, kousíček vanilky (není nutná ale výrazně zlepšuje chuť kurkumového nápoje), malinkou špetku čerstvě nadrceného pepře a dva tenké plátky čerstvě uříznutého zázvoru (lze nahradit půl lžičkou sušeného, ale není to úplně ono). Na malém plameni necháme probublávat dvě minuty a pak je přelijeme do hrnečku. Necháme vychladnout pod padesát stupňů (zlaté mléko není horké, ale stále ještě je dost teplé), vmícháme do něj lžičku dobrého domácího medu a rovnou vypijeme.

Jak už bylo uvedeno výše, normální mléko můžeme nahradit mlékem kokosovým. V takovém případě si nalijeme dvě třetiny sklenice kokosového mléka a rozmícháme v nich třetinu sklenice vody. Dále postupujeme stejně, jen po přelití do hrnečku či sklenky do něj ještě můžeme vmíchat pro lepší chuť a zesílení léčivých účinků lžičku kokosového oleje. Kurkumové mléko v kokosové verzi má silnější antibakteriální působení (v našich podmínkách je bohužel nevýhodou výrazně vyšší cena).