Akné na zádech

Problémy s akné na zádech nemají jen puberťáci. Vřídky se ve větší či menší míře objevují relativně často i u dospělých, což může být zvláště v letních měsících nejen kosmetický, ale i společenský problém. Přeci jen není nic příjemného vystavovat svá poďobaná záda na odiv během opalování nebo při nošení trochu odvážnějšího oblečení. Proto je užitečné znát způsoby, jakým výskyt akné na našich zádech zlikvidovat nebo přinejmenším co nejvíce omezit.

Velmi důležitá je hygiena. Vřídky vznikají ve chvíli, kdy kožní maz spolu s odumřelými kožními buňkami začne ucpávat póry a tím vytvoří ideální prostředí pro rozmnožování různých bakterií. Takže i logika jasně napovídá, co musíme dělat, abychom riziko vzniku akné minimalizovali. Pravidelně je nutno mýt záda jemným mýdlem a měkkou houbičkou – většina lidí si na celou plochu zad nedosáhne, ale tady může pomoci houbička s rukojetí nebo pomoc partnera. Jednou týdně bychom našim zádům měli dopřát peeling a nebo alespoň jemné vydrbání kartáčem či drsnější žínkou. Jen pozor, pravidelně mýt neznamená neustále. Příliš časté mytí kůži zbaví přirozené ochrany a problémy s akné se můžou ještě zhoršit. To samé se může stát, pokud budeme hodně používat různé antibakteriální přípravky. Koupat či spíše sprchovat v teplé, ale ne příliš horké vodě, bychom se měli maximálně dvakrát denně. Jednou za čas si dopřejme bylinkovou lázeň s heřmánkem nebo šalvějí.

Další důležitou záležitostí, která má velký vliv na akné je jídlo, ale bohužel neexistuje nějaký naprosto dokonalá univerzální dieta, díky které bychom se mohli vřídků zbavit. Obecně se doporučuje jíst zdravě, čili vyváženou stravu s dostatkem vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů. V jídelníčku bychom měli omezit tuky, cukry, polotovary a vůbec všechny možné chemikálie. A pak už nezbývá nic jiného než sledovat, jestli po konzumaci nějakých potravin se situace s akné na zádech nezhoršila a pokud ano, tak na čas dané jídlo vyřadit z naší diety. Někomu pomáhá omezení lepku, dalšímu zase prospěje přechod na polo či plně vegetariánskou stravu někdo jiný zase odstraní z jídelníčku velkou část ovoce, zvláště exotického. Opravdu, u jídla je to velmi individuální.

Jedním z důvodů, proč akné na zádech trápí často i dospělé je stres, který tento problém také částečně způsobuje (díky hormonálnímu chaosu, který je vyvolán psychickým tlakem, dochází k větší tvorbě sebum). V dnešní uspěchané době ho asi úplně vyeliminovat nedokážeme (odjezd na pustý ostrov, kde by nám pečení holubi létali sami do úst, je sice možná krásná představa, ale naprosto nereálná), přesto ho do určité míry omezit lze. Každý ví, kdy a co ho nejvíce dokáže vystresovat a tím pádem i ví, čemu by se měl pokud možno vyhýbat. Také je užitečné si nacvičit různé metody meditace a odpočinku či psychického vytišení. A obrovskou roli hraje pravidelná fyzická aktivita a dostatek spánku, díky kterým budeme vůči stresu výrazně odolnější.