Aromatický olej do koupele

Využití olejů v kosmetice sahá do hlubokého starověku. Už pod pyramidami v Egyptě se přidávaly do koupelí zámožných šlechtičen, které chtěly mít krásnou a hebkou pleť. I dnes jsou velmi populární a to nejen z čistě kosmetických důvodů. Voňavý olejíček ve vaně nejen zlepší stav naší kůže, ale navíc dokáže příjemně uvolnit naši mysl.

V obchodech se prodává velké množství olejů do koupele. Některé jsou lepší, jiné za moc nestojí a ve většině případů se opakují dva stejné problémy. Jednak jsou relativně předražené (zvláště pokud zohledníme, z jakých surovin se vyrábí) a hlavně málokdy víme, jakou chemií je výrobce navíc „obohatil.“ Alternativou je samozřejmě domácí výroba. Budeme potřebovat rostlinnou silici. Vybereme ji podle toho, která nám voní nejvíce a nedráždí naši pleť (samozřejmě se nemusíme silic bát, éterické oleje jsou čistě přírodní výrobky). Také si musíme ještě připravit nějaký základní olej. Lze použít skoro každý, ale trochu se liší vlastnostmi.

Olivový je samozřejmě velmi dobrý, skvěle hydratuje, bojuje proti vráskám, ale někomu nesedne jeho vůně (na druhou stranu krásné Řekyně na něj nedaly dopustit už před více než dvěma tisíci lety). Skvělé hydratační vlastnosti má i olej mandlový, který se velmi dobře hodí pro lidi s přesušenou kůží. Jojobový má pro změnu dobré antibakteriální vlastnosti, které ocení lidé s problematičtější pletí a větším množstvím akné. Podobný efekt má i olej bavlníkový. Olej z hroznových jader se zase dobře hodí pro mastnou pleť, sojový se dobře vstřebává a má vysoký obsah omlazujícího vitamínu E.

A jak si ten olej do koupele vyrobit? Není nic snadnějšího. Nalijeme si sto mililitrů neboli jednu deci vybraného základního oleje do tmavé lahvičky a do tohoto množství nakapeme přibližně dvacet pět kapiček námi vybrané silice. Nyní stačí láhev zavřít, vše pořádně protřepat a uskladnit na nějaké tmavší chladné místo. Tohle opravdu zvládne každý. Co se týká používání, tak olej lijeme už do napuštěné vany (před použitím je vždy dobré ho znovu protřepat), na jednu koupel nedáváme víc než deset mililitrů. A pak si už vychutnáváme kouzelnou relaxaci v teplé a voňavé lázni.