Olej na poškozené a lámavé vlasy

Pokud máme problém s poškozenými, matnými nebo lámavými vlasy a nebo jestli nás trápí roztřepané konečky, použití různých olejů může být velmi zajímavým řešením našich potíží. Efekt je velmi rychle viditelný – nejpozději je to do jednoho měsíce, ale většina lidí pozitivní výsledek pozná výrazně rychleji. Olej vlasy dobře regeneruje, získají  přirozený lesk, jsou dobře vyživené a díky tomu také výrazně pružnější.

Využití oleje na vlasy není nějaká módní novinka. Jde o pradávný způsob péče, který byl znám v Indii a na Blízkém východě. Jeho výhodou je jednoduchost a zároveň kvalitní a rychlé výsledky. Samotné nanášení není nic složitého. Můžeme vzít jednu plochou lžíci oleje a poté ho pečlivě vmasírujeme do suchých nebo vlhkých vlasů (každý si může vybrat, co mu nejvíce vyhovuje) a případně také do pokožky (tu krásně hydratují).  Jinou metodou je nanášení olejíčku jen na koncovky vlasů, hlavu pak jen jemně promasírujeme, naložíme melírovací čepici a případně ještě zavineme ručníkem. Třetím způsobem je rozmíchání lžíce oleje v teplé, ale ne horké vodě, a opláchnutí touto směsí celé hlavy. Všechny způsoby stačí aplikovat přibližně dvě hodiny před mytím hlavy – ale je možné to vyzkoušet i přes noc – (olej by měl celou tu dobu být na hlavě) a stačí jen jednou až dvakrát týdně.  Při oplachování bychom nejdříve měli začít s teplou vodou a teprve poté použít šampon.

Základní přínos této kůry pro vlasy  je jejich regenerace, posílení, vyživení, hydratace, změkčení, přidání lesku a  navíc se výrazně lépe rozčesávají. Také jsou chráněny před nepříznivými povětrnostními vlivy a před mechanickým poškozením. Používání olejů má ale jeden malý háček. Musíme také změnit své přípravky na vlasy a mýt a ošetřovat si hlavu pouze takovými, které neobsahují silikon. Ten totiž zabrání působení zdravých látek obsažených v olejích a celá naše činnost by tak postrádala jakýkoliv smysl, jen by nám přidala práci. Po umytí vlasů bychom také neměli používat fén a také bychom neměli vlasy nijak speciálně upravovat. Protože olejování vlasů stačí provádět jen jednou týdně, není problém si vybrat takový den, kdy pomalejší schnutí a jen obyčejné rozčesání nám nijak nenaruší společenský život.

A jaký olej si na vlasy máme vybrat ? Na to je těžké odpovědět úplně jednoznačně. Nejlepší je vyzkoušet různé druhy a pozorovat, co to s naší hlavou udělá (bez obav, rozhodně to nemůže ublížit, ale někdy se nám pozitivní efekt může zdát lepší a jindy slabší). Na hlavu můžeme dát jak obyčejný olej používaný při vaření, tak i speciální kosmetický za několikanásobně vyšší cenu. Obecně jen platí pravidlo, že lepší jsou panenské čili nerafinované oleje. Nejčastější je asi i velmi dostupný olivový olej. Je vhodný pro hodně suché vlasy, protože má výtečné hydratační vlastnosti. Velmi oblíbené jsou i různé exotické oleje. Kokosový se využívá na roztřepené koncovky, mandlový zase na matné a přesušené vlasy, jojobový vlasy zvlhčuje a chrání pokožku před lupy což dělá i olej ricínový, který navíc redukuje riziko vypadávání vlasů. Olejíčků je samozřejmě mnohem více, dají se použít i ty, na kterých je napsáno, že jsou určeny například na pleť, ale klidně můžeme sáhnout i do poličky v kuchyni. Nesmíme jen zapomínat na správné uchovávání, nemělo by se k nim dostávat sluneční světlo – lednice je proto ideální.