Domácí kávové mýdlo se skořicí

Domácí výroba mýdla možná není úplně nejsnadnější, či možná přesněji vyžaduje od nás opravdu pečlivost a cvik, ale výsledky pak opravdu stojí za to. Níže představíme recept na kvalitní kávové mýdlo s vůní skořice, které nejenom myje, ale můžeme ho využít i jako velmi účinný přírodní peeling.

Budeme potřebovat devět set gramů rostlinného tuku na pečení, sto deset gramů hydroxidu sodného, tři sta pět gramů destilované vody, osmdesát gramů jemně mleté kávy, dvě lžíce mleté skořice, dvě lžíce skořicové silice a dvanáct gramů silice hřebíčkové. Tuk, vodu a hydroxid odvážíme velmi pečlivě, čili s tolerancí maximálně několik gramů.

Recept: Připravíme si kávu z destilované vody, přecedíme a necháme vychladit. Lógr nevyhazujeme. V studené kávě pomalu a extrémně opatrně rozmícháme hydroxid sodný. Tato fáze vyžaduje hodně pečlivosti a opatrnosti, protože výpary jsou jedovaté a směs je žíravá. Používáme přitom větší skleněnou nebo nerezovou nádobu. Díky chemické reakci se nám tekutina ohřeje. Na sporáku pomalu začneme rozpouštět tuk tak, aby dosáhl teploty čtyřicet pět stupňů. Když hydroxidový roztok vychladne také na čtyřicet pět stupňů, přidáme ho k tuku a vše pečlivě rozmícháváme – mělo by to trvat dvacet až třicet minut. Pak přidáme odložený lógr a zbylé suroviny a zase velmi pečlivě mícháme tak, aby se vše dokonale spojilo. Pak už jen mýdlo rozlijeme do formiček a necháme zatuhnout přibližně dvacet čtyři až čtyřicet osm hodin. Poté ho naporcujeme a necháme dozrát několik týdnů.

Jak už bylo uvedeno výše, při práci s hydroxidem musíme postupovat opatrně. Nejlepší je ho míchat venku či na balkonu nebo přinejmenším u otevřených oken. Také je dobré používat gumové rukavice, abychom omezili riziko poškození kůže. Pokud se při práci pokapeme, rychlou pomoc může přinést ocet, který neutralizuje hydroxid. Čerstvé mýdlo nezkoušíme, stále by mohlo dojít k podráždění pokožky, musí odležet, aby získalo neutrální pH. Při výrobě mýdla nepoužíváme zinkové, cínové nebo hliníkové nádoby a lžíce, které z hydroxidem reagují. Pokud v mýdle vidíme malé lesklé kousky hydroxidu a část je příliš mazlavá, nesmíme je  používat. Nedošlo k dokonalé chemické reakci, protože buď jsme ho míchali příliš krátce a nebo moc pomalu. Pokud obsahuje bublinky, míchali jsme ho buď příliš dlouho nebo moc rychle.