Domácí mátové kapky s bazalkou

Čerstvé snítky máty peprné, které lze využít v kuchyni nebo pro přípravu léčivých kapek - credit Pixabay by Matthiasboeckel

Máta peprná (Mentha piperita) se v léčitelství užívá už od pradávných dob. Její latinský název má původ ve jménu řecké nymfy Minthe, která se podle legend měla snažit svést boha podsvětí Háda. Za trest ji jeho žena Persefona proměnila právě na tuto drobnou bylinku. Řekové mátu využívali v kuchyni, pro lepší trávení a také při různých pohřebních rituálech. Její příjemné aroma se také využívalo jako přírodní parfém. Mátové lístky se umisťovaly pod talíře, aby jejich sladká vůně přinesla přízeň bohů. V českých domácnostech se s mátou můžeme nejčastěji setkat v podobě čaje na trávení, ale ještě účinnějším lékem mohou být kapky, které lze velmi snadno vyrobit v domácích podmínkách.

Recept na domácí kapky

Nasekáme na kousky pět hezkých větviček mladé máty a jednu větvičku bazalky. Smícháme půl litru šedesátiprocentního lihu se dvěma skleničkami vody a čtyřmi vrchovatými lžícemi cukru. Ve vhodné nádobě zalijeme bylinky a na měsíc odložíme na nějaké tmavší místo. Každý den obsah opatrně protřepeme. Po třiceti dnech vyndáme mátu s bazalkou, pořádně je vymačkáme a vyhodíme. Vše přecedíme a odložíme zrát ještě na další dva měsíce. Po uplynutí této doby rozlijeme kapky do tmavých lahviček, které uzavřeme a uskladníme. Místo potravinářského lihu můžeme použít i kvalitní domácí pálenku. Na účinky to nebude mít vliv, ale chuť se mírně změní v závislosti na druhu využité lihoviny. Kapky nejsou příliš sladké, pokud někdo preferuje spíše sladší léčiva, může na začátku přípravy zdvojnásobit množství přidaného cukru.

Využití a účinky

Mátové kapky mohou pomoci proti stresu, zvláště pokud je doprovázený žaludečními bolestmi nebo potížemi s trávením. Povzbuzují tvorbu žaludečních šťáv a žluči. Mají lehce anestetické a uklidňující účinky. Dokážou přinést úlevu při migrénách. Lidoví léčitelé je také doporučují při nadýmání, nechutenství a nevolnosti. Mohou být součástí podpůrné kúry v případě potíží se žlučníkem a žlučníkovými kameny. Podáváme dvacet kapek dvakrát až třikrát denně po jídle. Kvůli vysokému obsahu alkoholu mátové kapky nejsou vhodné pro děti ani těhotné či kojící ženy. Neměli by je také užívat lidé, kteří berou léky, u nichž je zakázaná konzumace alkoholu.