Domácí medová kosmetika

Od pradávných let je med využíván jako kvalitní a zdravé sladidlo a tento přístup k němu má i většina lidí v dnešní době. Ale jeho léčivé vlastnosti můžeme použít i v kosmetice. A také se nejedná o módní vynález posledních let, antibakteriální a revitalizační účinky medu znali už ve starověku.

Medový balzám na popraskané rty – jednu lžíci okvětních lístečků z růže zalijeme přibližně deseti mililitry vařící vody a pod pokličkou necháme čtvrt hodiny louhovat. Tekutinu přecedíme, růži vymačkáme a vzniklý růžový nálev pořádně rozmícháme se dvěma lžícemi akátového medu. Vzniklý balzám přelijeme do malého kelímku, zavíčkujeme, uskladníme a používáme podle potřeb na popraskané rty.

Čistící pleťová maska – dvě lžíce akátového medu smícháme s jednou lžící žitné mouky a čerstvým žloutkem. Měla by nám vzniknout dokonale hladká pasta bez jakýchkoliv hrudek. Tu jemně krouživými pohyby vmasírujeme do kůže na tváři a šíji a necháme účinkovat přibližně pět minut. Masku bychom měli oplachovat vodou smíchanou v poměru jedna ku jedné s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou (tady si samozřejmě musí dát pozor lidé, kteří jsou alergičtí na citrusy a případně oplachovat vše jen čistou vodou).

Hydratační a vyhlazujíc medové mýdlo – jeden kilogram kvalitního přírodního mýdla nasekáme nadrobno nebo nastrouháme, dáme do hrnce, zalijeme sklenkou vody, zamícháme a necháme mýdlo změknout. Pak přidáme sto gramů kvalitního medu, vše znovu rozmícháme, opatrně uvedeme do varu, sundáme ze sporáku, ještě jednou zamícháme a rozlijeme do připravených formiček. Mýdlo necháme zatuhnout a můžeme je radostně používat.

Medový tonik proti akné – jednu střední okurku pořádně omyjeme a i se slupkou nastrouháme na jemném struhadle. Vše zalijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou tři hodiny louhovat. Tekutinu velmi pečlivě přecedíme (přes pláténko či gázu, kterou pak ještě vymačkáme) a vmícháme do ní lžíci kvalitního medu. Tonik nanášíme na obličej, necháme zaschnout a teprve poté ho vlažnou vodou opláchneme.

Medovo cukrový peeling – čtyři lžíce olivového oleje promícháme pečlivě se dvěma lžícemi domácího medu a ke směsi nakonec přidáme ještě půl skleničky přírodního cukru. Pokud se nám výsledek zdá příliš hustý, přidáme ještě trochu olivového oleje a medu ve stejném poměru. Peeling můžeme používat nejen na obličej (tam jen masírujeme velmi opatrně), ale i na celé tělo. Zvláště užitečný může být před opalováním, kdy chceme dosáhnout krásný rovnoměrný výsledek.