Horké nápoje na zimu

horký čaj na rozehřátíBěhem chladných týdnů je důležité udržovat organismus v teple. Nejenže se musíme správně oblékat podle toho, jaké je venku počasí, ale také po návratu z procházek je třeba tělo pořádně rozehřát. Pomáhá umytí rukou, teplá sprcha či koupel a výtečné jsou i různé horké nápoje, díky kterým nastartujeme obranné reakce organismu a snížíme tím riziko vzniku různých onemocnění.

Čaj se zázvorem – je skvělý a velmi účinný. A také není nic snadnějšího než jeho příprava. Stačí si vzít sáček oblíbeného čaje (může to být i ovocná či bylinková směs), tři až čtyři tenké plátky zázvoru a všechno zalít vařící vodou. Když nápoj vychladne na pitelnou teplotu, můžeme si začít vychutnávat jeho aroma a krásné teplo, které se rozlije po celém těle. Jestliže nám chutná i čistý zázvor, můžeme si ho čtvrt hodiny svařit s kouskem skořice, trochou cukru a několika hřebíčky.

Pikantní horká čokoláda – sto padesát gramů oblíbené čokolády (dobré efekty dává kombinace mléčné a hořké v poměru jedna ku jedné) nadrobíme do hrnku, zalijeme necelou skleničkou smetany na vaření a přidáme na špičce nože chilli. Všechno na malém ohni za občasného promíchání pozvolna ohříváme, dokud se nám čokoláda nerozpustí. Nalijeme si ji do hrníčku, dochutíme malou špetkou chilli a ještě jemně poprášíme skořicí.

Šípkový čaj – tento nápoj nejen rozehřívá celý organismus, ale navíc mu dá pořádnou dávku vitamínu C, díky kterému se imunitní schopnosti organismu dostanou na mnohem lepší úroveň. Šípek je lepší než citron, protože ten sice tzv. céčko má také, ale tělo zároveň mírně ochlazuje. Příprava je snadná, stačí zalít tři lžíce sušených plodů půl litrem vroucí vody, nádobu přikrýt nějakou pokličkou a odložit do druhého dne. Pak všechno přecedíme a čaj podle potřeby ohříváme – už neuvádíme do varu.

Lipovo malinový čaj – díky léčivým účinkům lípy a maliny tento horký nápoj můžeme používat i jako lék při nachlazení. Smícháme obě byliny, zalijeme vařící vodou a necháme louhovat pod pokličkou v teple půl hodiny. Pak nápoj přecedíme, přidáme do něj trochu medu a rovnou vypijeme. V tomto případě lze využít i sílu medu, protože po půl hodině louhování by čaj měl mít již přijatelnou teplotu, která nezničí jeho účinné látky.

Polévka do hrnečku – i polévka může být skvělý horký nápoj. Nejlepší je čirý vývar, ale v zimě bychom ho měli pít ještě obohacený nějakým pikantním kořením, případně si na dno hrnku vymačkáme půl stroužku česneku. V nouzi, pokud nemáme navařeno, lze použít i nějakou natur kostku bez glutamátu, kterou povaříme několik minut v půl litru vody a okořeníme.