Přírodní doping

Když na nás padne únava, převážně se stačí vyspat a druhého dne je všechno v pořádku. Jenže například během zimních měsíců takovýto stav často přetrvává i navzdory odpočinku a my dny či celé týdny jedeme jen na poloviční výkon. V takové situaci nám mohou pomoci vhodně vybrané potraviny a nápoje, které účinkují jako přírodní doping.

Celozrnné pečivo – asi každý ví, že je zdravější a lepší než to klasické. Pokud se stane každodenní součástí našeho jídelníčku, během pár dní ucítíme, že máme více energie než dříve.

Citronová šťáva – jedná se o výtečný životabudič, stačí si každý den dát skleničku vody s vymačkanou polovičkou citronu. Ještě lepšího výsledku dosáhneme, když vodu nahradíme neperlivou minerálkou s vyšším obsahem hořčíku. Tekutinu pokud možno nesladíme, krátkodobý přísun cukru je samozřejmě také jistý doping, ale v tomto případě by blahodárné působení dlouhodobě omezoval. Na chuť si lze velmi rychle zvyknout.

Čokoláda – ti, kteří sladké milují, nejsou na ztracené pozici. Jako přírodní doping velmi dobře účinkuje čokoláda. Dvakrát do týdne si můžeme dopřát tři až čtyři kostičky této sladké lahůdky a nebo je nahradíme čokoládou teplou.

Káva – samozřejmě i kofein může účinkovat jako doping. Ale obzvlášť v zimě bychom měli přejít z hrnků plných černé vody či turků na klasické espresso či případně lungo. Tělo z něj dostane pořádnou dávku síly a zároveň organismus velmi rychle vstřebá případné škodliviny – espressa můžeme během dne vypít více bez negativních následků.

Meduňkový nálev – dobře se po něm spí a tělo se dokáže během spánku mnohem lépe zregenerovat. Blahodárných účinků a přílivu energie si všimli lékaři již ve středověku. Lžičku sušené drogy zalijeme skleničkou vroucí vody a necháme pod pokličkou deset minut louhovat.

Sluníčko a čerstvý vzduch – mnohem větší problémy s únavou mají lidé, kteří nevystrčí nos z práce či bytu a jejich jediná aktivita je přepínání tlačítek na televizním ovladači. Jistá vyčerpanost, která je spojená s procházkami, nám umožní mnohem lepší spánek a v součtu dodá hodně sil. Jako přírodní doping účinkují také sluneční paprsky, ale s nimi nesmíme přehánět.

Zelený čaj – je skvělým a hlavně zdravým životabudičem, silní „kafaři“ by měli popřemýšlet o tom, jestli jeden šálek jejich oblíbené černé nenahradit tímto dokonalým nápojem. Pozor, jestli chceme využít to nejlepší, co nám zelený čaj nabízí, neměli bychom ho louhovat déle než tři minuty.