Blechy na člověku a jaké nemoci přenášejí

Drobounké a nenápadné blechy dokážou vypít dvacetkrát více krve, než samy váží. Svědí to, je to nepříjemné, ale to není největší problém spojený s tímto protivným hmyzem. Tito paraziti mohou být pro člověka extrémně nebezpeční, neboť jsou často zdrojem velmi závažných onemocnění.

Nepatrné blechy mnohokráte velmi silně zasáhly do historie lidstva. Podle vykopávek se s nimi člověk potýká vlastně už od dob, co slezl ze stromů. Mezi nejvýznamnější dějinné stopy, které jsou výrazně spojeny s blechami samozřejmě patří mor čili tzv. černá nemoc. Tato choroba dokázala decimovat desítky procent populace a přičinila se i k pádu mnoha civilizací. Další extrémně nebezpečné onemocnění, které se na člověka přenášelo díky blechám byl, a bohužel v některých regionech stále je, skvrnitý tyfus. I on měl na svědomí miliony obětí, silně řádil ještě na začátku dvacátého století.

S morem či tyfem se u nás už asi bohudík nesetkáme, i když neměli bychom na ně v dnešním globalizovaném světě úplně zapomínat. Přeci jen cestování za exotikou a migrace obyvatelstva stále mohou znamenat určité riziko i pro nás. Bohužel blechy přenáší i jiné dosti závažné choroby. Jsou přenášečem dalšího parazita, jakým je tasemnice, mohou způsobit nákazu tularémií, která sice se dále mezi lidmi nepřenáší, ale rozhodně se nejedná o nějakou banalitu no a z koček se díky blechám člověk může nakazit riketsiozou. Kousance u některých lidí vyvolávají silné alergické reakce, které mohou přetrvávat i čtyři týdny po posledním kontaktu s blechou.

Základem ochrany před blechami je samozřejmě prevence. Navzdory lidovému tvrzení, blechy psí i kočičí na člověka jdou, proto každý majitel chlupatého miláčka by měl velmi dbát, aby mu jeho čtyřnohý kamarád nepřitáhl z procházky či toulání na dvorku nějaký ten skákavý a kousavý bonus. Prostředků a přípravků, které působí preventivně proti blechám je nepřeberné množství a dá se je pořídit v každém lepším zverimexu či u veterináře. Také se pokud možno nemazlíme se zvířaty, které buď neznáme (jé to je krásná kočička, já ji musím pohladit) a nebo u kterých si nejsme jisti, že je majitel před blechami dostatečně chrání. Parazity, kteří se zabydleli v naší domácnosti, dostaneme pryč jen pořádným a pravděpodobně opakovaným úklidem. Měli bychom vyprat veškerý textil (tradičně se doporučuje do praní přidat lihový ocet), vyčistit čalounění i matrace, dokonale umýt podlahu i nábytek a dokud se jich nezbavíme, tak každý den luxovat. Místa kde pozorujeme větší výskyt blech je dobré vystříkat kvalitním přípravkem určeným na hubení hmyzu, případě ještě pak otřít octovou vodou.