Jak řešit úrazy hlavy u dětí

Děti jsou velmi čilé. A to téměř od prvních dnů, co se objeví na světě. S tím se samozřejmě spojuje i zvýšené riziko různých úrazů. Na začátku, protože neumí příliš koordinovat své pohyby a v trošku starším věku zase proto, že nemají takovou představivost, aby pochopily jaké jejich činy budou mít důsledky. Nejvíce obav vzbuzují vždy úrazy hlavy.

Ačkoliv se jich obecně bojíme asi nejvíce spolu s úrazy páteře, ve skutečnosti různé úrazy hlavy mají fatální důsledky jen v relativně malém počtu případů. Ale to rozhodně neznamená, že bychom je měli podceňovat, protože krvácení uvnitř lebky může vést k poškození mozku nebo i smrti.

Mírné úrazy hlavy se většinou projevují jen klasickou boulí, rankou (pod vlasy libovolné zranění velmi krvácí, bez ohledu na velikost), případně se může objevit menší bolest.  Závažnější úraz má trošku jiné příznaky. Na začátku se převážně objeví otřes mozku se kterým bývá spojeno bezvědomí. V případě déletrvajícího samozřejmě okamžitě sháníme lékařskou pomoc. Někdy je ale bezvědomí jen velmi krátké a nemusíme si ho ani všimnout. Takže pokaždé, když se nám dítě uhodí do hlavičky, musíme ho začít pozorovat. Přímo po otřesu mozku se může objevit silné a opakované zvracení, závratě, rozostřený pohled, zmatenost, třesavku, dlouhodobý nezastavitelný pláč (čtvrt hodiny a déle), rozdílná velikost panenek a dítě většinou není schopno jasně říci, co se stalo chvilku před úderem. Také může dítěti téci z nosu a uší krev nebo nažloutlá tekutina.  Tyto příznaky jsou pro nás dalším signálem, že je nutno ihned a bez váhání vyhledat odbornou pomoc.

Úrazy hlavy, vyžadující lékařskou kontrolu, rozhodně neléčíme svépomocí. Doktor učiní veškerá nutná vyšetření a případná ošetření.  Po propuštění dítěte domů, je dobré ho nechat odpočívat, v takovém případě se také řídíme lékařovým doporučením. Rozhodně je nutný klidový režim. Pokud se výše uvedené příznaky neobjevily, ale cokoliv se nám na pádu děcka nezdá (například to, že byl z příliš velké výšky), stejně ho nechme alespoň dva dny doma a pozorujme ho. Symptomy, které vyžadují odbornou kontrolu, se totiž mohou objevit i s jistou prodlevou. Je dobré děti kontrolovat i pravidelně během noci a to nejen z důvodu zvracení, ale měli bychom si všímat, jestli reaguje normálně například na jemné buzení či dotyk.