Časté příčiny bolesti hlavy

Bolesti hlavy nás nejčastěji přepadnou naprosto nečekaně. Ačkoliv ve většině případů nejde o nějaký závažný zdravotní problém, i tak nám dokážou velmi znepříjemnit život. Přitom v mnoha případech jim můžeme docela předcházet. O některých příčinách, jako je například neprospaná noc, nikotin nebo příliš bujaré oslavy, ví asi každý, ale mnoho častých důvodů bolesti hlavy zas až tak moc známých není.

1. mezi velmi obvyklé příčiny migrén patří potíže s tlakem. Problémy může vyvolat jak příliš vysoký tak příliš nízký. Ten první se projevuje většinou po ránu silným tepáním v zadní části hlavy, ten druhý se objevuje také po probuzení a doprovází ho závratě.

2. bolení hlavy může přivolat i… příliš rychlá konzumace zmrzliny nebo vypití na tak zvaný ex nějakého hodně vychlazeného nápoje. Přesný důvod, proč se tomu tak děje, vědci ještě neodhalili, ví se jen, že by to mělo mít nějakou spojitost s trojklanným nervem.

3. potíže může vyvolat i příliš těžká kabelka nebo taška nošená na jednom rameni. Bolesti či nepříjemný pocit pak cítíme na té samé straně hlavy jako nosíme své zavazadlo. Pokud musíme nést něco těžkého, je lepší to držet v ruce nebo váhu rozložit v batohu rovnoměrně.

4. bolesti hlavy může vyvolat i jídlo nebo pití. Nejčastějšími viníky jsou kromě všeobecně známého alkoholu i černý čaj, plísňové sýry, banány, citrusy, čokoláda a červené maso.

5. dlouhé upírání zraku do monitoru, na televizi nebo do knížky či časopisu způsobuje, že drobné svaly se začnou natahovat, tím vyvinou tlak na spánky a mohou vyvolat bolení hlavy. Bolestmi hlavy také často trpí lidé, kteří mají špatné brýle nebo kontaktní čočky.

6. na vině je někdy i obyčejná žvýkačka a nebo tužší jídlo. Pozná se to jednoduše, problémy se začnou objevovat vždy po intenzivnějším žvýkání. Pokud se nám takový problém opakuje často, je rozumné navštívit zubaře.

7. mezi příčiny bolesti hlavy nepatří jen jídlo, ale i hlad. Je to způsobeno poklesem hladiny cukru v krvi. Bolest se často objeví o něco dříve, než si uvědomíme, že bychom chtěli něco sníst.