Afty v ústech, příčiny a léčba

Afty dokážou zaútočit naprosto nečekaně. Jednoho dne si lehneme večer naprosto v pořádku a druhý den nám nepříjemná bolest kazí potěšení z jídla a překáží při čištění zubů a občas také překáží i při mluvení. Aft (či afta) je malý vřídek, který nejčastěji vznik na  ústní sliznici poblíž míst, kde se tvář stýká s dásněmi. Nejčastěji se objeví jeden až tři, ale větší výskyt není neobvyklý.

Na začátku se projevují jako menší začervenalé místo či vřídek, který po jednom či dvou dnech praskne a vytvoří se tam bílý nebo nažloutlý kráter. Mohou mít až centimetrový průměr, ale většinou jsou několikamilimetrové. Někdy se objevují ve společnosti menších horeček a nebo zvětšených uzlin na krku. Převážně během týdne samy zmizí. Někdy se jedná o náhodný výskyt, ale většinou se afty v ústech objevují u postižené osoby několikrát do roka. Mezi příčiny, které způsobují vznik aftů se velmi často řadí dlouhodobý stres, únavu organismu (u žen se stává jejich výskyt častější během menstruace), nesprávnou dietu a také užívání různých léků a podpůrných prostředků. Občas je jejich výskyt spojen i s hygienou, podráždění může vyvolat i příliš tvrdý kartáček a drsné čištění zubů, problémy se zubní výplní, ulomený zub nebo špatně padnoucí zubní protéza.

Návštěva lékaře není nutná, má smysl jen v takovém případě, kdy afty v ústech samy po čase nemizí nebo se neustále zvětšuje jejich počet. V lékárně vám mohou doporučit různé farmaceutické prostředky, které působení aftů zmírní, ale stejně tak je možno přistoupit i k léčbě přirozenou formou. Rozhodně při léčení či zmírňování nepříjemností je nutno omezit veškerá příliš horká jídla a nápoje, také je dobré se vyhýbat alkoholu (sice někdo může říci, že je to desinfekce, ale hlavně jde o další oslabení organismu, čili živná půda pro aft). Další věci, kterým by se nemocný měl vyhýbat jsou čokoláda, citrusy, příliš slané, kyselé či příliš kořeněné pokrmy.  Naopak pozitivní vliv se připisuje želatině, zmrzlině, pudinkům či krémům. Velmi se doporučuje cibule a to jak ve formě syrové tak vařené (což je alternativa pro ty, co jinak cibuli nemohou ani pozřít). Pokud máte s afty v ústech problém častěji, je dobré prověřit jídelníček, jestli se v něm objevuje dostatek kyseliny listové, železa a vitamínu B12. Je dobré vyměnit kartáček na zuby na měkký, a během výskytu aftů spíše si čistit zuby jedlou sodou než zubní pastou. Milovníci bylin doporučují na afty v ústech výplach růžovou vodou (plátky růží vyvařit na mírném ohni) ale také nejobyčejnější pytlík čaje, který se má na chvíli ponořit do vroucí vody, nechat vychladnout a poté přikládat na puchýřek. Také se doporučují výplachy heřmánkem, malinovým listím, šalvějí, jetelem nebo lopuchem. Dříve se také doporučovala tinktura z myrhy, ale ta je dosti silná a může poškodit sliznici v ústech.

1 komentář u „Afty v ústech, příčiny a léčba“

  1. Pekny clanek, diky! M.M.

Komentáře nejsou povoleny.