Herpes Simplex, to je latinský název viru, který způsobuje velmi neoblíbený a také nežádoucí opar na rtu (občas se ale může objevit i jinde). Tato malá nepříjemná potvůrka se ukrývá v těle pravděpodobně většiny populace, ale je převážně neškodná. Můžeme ji ale sami přivolat. Níže jsou obecné rady, jaká je na opary nejlepší prevence a co dělat, když už se teda opar na rtu objeví.
Opar na rtu nejčastěji vypadá jako mírné puchýřky a změny barvy v nejbližším okolí úst. Převážně nepříjemně štípe nebo svědí. Příchod oparu je možno poznat podle pocitu svědění či mírného mravenčení a jakési menší suchosti, který trvá přibližně dva dny. Jeho léčba trvá převážně kolem dvou týdnů (pokud ji dostáváte velmi často a nebo vám trvá výrazně déle – nemizí vůbec, rozhodně byste měli vyhledat pomoc odborníka). Virus je velmi jednoduché získat a i po zmizení oparu nám zůstává v těle a čeká na aktivaci.
Jednou z nejlepších prevencí je samozřejmě vyhýbání se osobám, které právě mají opar. Obzvlášť by se s nimi neměl člověk líbat, neměl by používat jejich ručníky, příbory, talíře či nedej bože rtěnky, balzámy na rty, kartáčky na zuby nebo i zubní pastu – i tuby se dotýká kartáček nakažené osoby (pokud cítíte první příznaky oparu, je nutno vyhodit starý kartáček a toto zopakovat znova poté co se opar objeví a poté ještě jednou když zmizí). Nedotýkáme se nakažených míst, abychom virus ještě více nepřenášeli. Nejaktivnější je herpes simplex v podzimním, zimním a také studeném jarním období. Oslabený organismus se docela jednoduše stane jeho cílem, také pokud prochladnete, můžete se rychle stát obětí oparu, takže i oblečení přizpůsobené aktuálnímu počasí je velmi dobrou prevencí – pokud nestačí, např. z důvodu náhlého skoku počasí, je nutno se doma okamžitě rozehřát. Dalším velmi důležitým prevenčním opatřením je klid, relax a vyhýbání se stresům. Organismus oslabený velkým psychickým vypětím, je stejně jednoduchým cílem pro virus, jako oslabené a prochlazené tělo. V případě různých nemocí, zvláště pokud jsou spojené s vyššími teplotami, virus se může také aktivovat, takže je dobré během nemoci co nejvíce posilovat imunitu a odpočívat. Obecně se dá říci, že osoby se zdravým životním stylem (pravidelný odpočinek, kvalitní dieta, častý pohyb na čerstvém vzduchu atd.) jsou méně ohroženy výskytem herpesu.
Na opar na rtu existuje obrovské množství různých mastiček, vodiček a jiných podobných serepetiček. Tam vám pravděpodobně poradí nejlépe libovolný lékárník, podle toho, čeho má akorát nejvíce či co je akorát nejmódnější (účinnost je přibližně podobná, i když každý má nějaké své preference a lidské organismy reagují různě), Při mazání postiženého místa obecně pamatujte na jednu zásadu. Nepotírat ho prstem. Jednak můžete roznášet virus dál po svém těle, ale navíc ho můžete přenášet do nádobky či lahvičky, ze které léčebný prostředek nabíráte. Z přirozených metod, jak alespoň trochu omezit působení oparu je doporučováno během prvních dnů než se objeví přikládat na místo, kde cítíte mravenčení či svědění ledové obklady. Když už herpes simplex řádí, tak můžete vyzkoušet odvar z vilínu virginského. Bolestivé místo je možné také potírat odvarem z heřmánku nebo šalvěje, případně dělat bylinné obklady nakaženého místa. Je dokázáno, že aminokyselina Lysin zrychluje hojení oparů (a omezuje jejich výskyt, takže následná rada je dobrá i v prevenci), proto by nakažený člověk měl přijímat větší množství potravin, které ji obsahují – jsou to brambory, ryby, luštěniny, vepřové, hovězí a kuřecí. A jiná aminokyselina, kterou je pro změnu Arginin, vývoj oparu podporuje, takže zvláště během onemocnění by člověk neměl jíst potraviny, které jí obsahují větší množství – čili například čokoláda, ořechy, mandle, pistácie nebo rozinky a milovníci chmelového moku, by si ho měli s oparem také odpustit.