Jídelníčkem na opary a prasklé koutky úst

Každý koho často trápí opary nebo prasklé koutky úst  by měl popřemýšlet o mírné úpravě svého jídelníčku. Nevelké změny a jejich důsledné dodržování nás dokážou zbavit těchto nepříjemných problémů, které nejsou jen kosmetického rázu, ale mají vliv i na naše zdraví. Níže uvedené informace mohou být užitečné taky pro ty, kteří mají problémy s popraskanými ústy obecně.

Změny opravdu nejsou nějak radikální. Pro krásná a zdravá ústa potřebujeme do svého těla dostávat pravidelné dávky vitamínu C a posílit jeho obranyschopnost, což nám zajistí například citrusy, jablka, rybíz, kivi, zelená petrželka, kysané zelí a mnoho dalších produktů z rostlinné říše. Důležitou roli hraje také vitamín A, který najdeme například ve játrech, rybím tuku nebo v mrkvi. Tu poslední sice můžeme chroupat jen tak, ale v dnešní době se doporučuje spíše krátce povařit a podávat s malým množstvím másla. Z vitamínů si hlídejme i tzv. béčka, která najdeme v kvasnicích, mléku, žloutcích, květáku, oříšcích, celozrnném pečivu nebo i v rajčatech. Pravidelný přísun této vitamínové trojky je důležitý nejen jako preventivní ochrana našich úst, důležitou roli hraje i při hojení  prasklých koutků a oparů.

Musíme si hlídat arginin, který je sice pro tělo nezbytný, ale ve větším množství pomáhá rozvoji oparů. Mezi jeho významné zdroje patří čokoláda, ovesné vločky, kokos a želatina. Tělo by souběžně mělo dostávat hodně lysinu, který Herpes virus vytvářející opary brzdí. Tuto aminokyselinu najdeme v parmezánu, mořských plodech, panence či svíčkové, sojových bobech, čočce a také v arašídech (nesolených). Dále bychom rtům a celému tělu měli dodávat bioflavonoidy, které najdeme například v citrusech, červeném ovoci, zeleném čaji, cibuli, česneku, brokolici či v šípcích. Velmi významný je pro krásná ústa též zinek, který tělo může přirozeně získávat z mořských plodů, dýňových semínek, celozrnného pečiva a luštěnin.

A čemu bychom se měli při problémech s opary, koutky a vůbec popraskanými ústy vyhýbat? Rozhodně by to měla být všechna umělá sladidla a těch je kolem nás opravdu spousta. Stačí se podívat na většinu produktů light, dia nebo různé nápoje. Omezit by se měl i přísun kofeinu, konzumace bílého pečiva a sladkosti (a samozřejmě cukr). Nevhodné jsou i návštěvy fast foodů, chipsy a jiné slané mlsy a dá se říci že naprostá většina polotovarů, ve kterých je vysoké množství tzv. éček. A na konec jedno malé upozornění, změna jídelníčku se na vás neprojeví okamžitě, takže se může stát, že na začátku se vám ještě občas prasklé koutky či opary na ústech objeví, ale po několika měsících zdravější životosprávy budete nadšeni z výsledku.