Jak vzniká halitóza

Nepříjemný zápach z úst přetrvávající i po vyčištění zubů se odborně nazývá halitóza. Je to docela nepříjemný společenský problém, který nám hodně komplikuje život i kontakty s jinými lidmi a navíc se může jednat o příznak nějakých zdravotních potíží. Občas halitózu pomůže potlačit žvýkačka či vykloktání, ale stejně je to ve většině případů pouze krátkodobé řešení. Proto je důležité znát příčiny, které zápach z úst způsobují.

1. jednoznačně nejčastější příčinou halitózy je nedostatečná péče o zuby a ústní dutinu. Samozřejmě nejde o to, že si jednou zapomeneme vyčistit chrup, ale o dlouhodobé zanedbávání či chyby v technice čištění. Zápach z úst je velmi častým průvodním jevem paradentózy, aftů, zánětů i kazů.

2. zápach z úst se také může objevit při některých onemocněních horních dýchacích cest. Vyvolávají ho polypy nebo zánět dutin, občas s ním mají problémy lidé trpící astmatem, kteří užívají léky vysušující sliznici.

3. k častým příčinám halitózy patří i různé zdravotní potíže spojené s trávicí soustavou. Většinou se jedná o refluxní chorobu jícnu, infekci, kterou vyvolal Helicobacter pylori nebo Crohnovu nemoc. V některých případech se může jednat i o příznak rakoviny.

4. zápach z úst může být i doprovodným efektem tzv. xerostomie neboli neustálého pocitu suchosti v ústech, který způsobuje nedostatečná tvorba slin. Tyto potíže nejčastěji vyvolávají některé léky, ale občas je na vině i nedostatek minerálů, zánět nebo nadměrná konzumace alkoholu.

5. halitóza doprovází i některá velmi závažná onemocnění, jako je například cukrovka či problémy s játry a ledvinami. Při nich naše tělo vytváří různé nevábně vonící chemické substance, jako je například kyselina močová či amoniak, které jsou následně částečně vylučovány plícemi.

6. nemilý zápach z úst je samozřejmě doprovodným jevem kouření a konzumace alkoholu.  Nejde jen o okamžitou reakci či nějaký o nějaký snadno odstranitelný povlak v ústní dutině, ale také o zdravotní problémy, které tyto zlozvyky mohou vyvolat a které jsou již zmíněny v předchozích bodech (sucho v ústech, potíže s játry, záněty etc.).

7. no a samozřejmě vliv na to, jak nám voní z úst, mají i potraviny. Problémy často pronásledují milovníky masa, i když tam není většinou na vině přímo maso, ale špatná ústní hygiena – kazící se zbytky v mezizubních prostorech opravdu nejsou to pravé ořechové. Také milovníci česneku a cibule musí počítat s tím, že bez ohledu na to, jak si po jídle vyčistí zuby, ještě několik hodin je bude doprovázet nevábná vůně, kterou způsobuje fermentace cibulovin ve střevech.