Citlivé zuby

Bolest nebo nepříjemný pocit při pití studených i horkých nápojů a nebo při vdechnutí chladnějšího vzduchu je typickým signálem, že máme dost citlivé zuby. Je to relativně obecný problém, který se týká přibližně čtyřiceti procent populace. Přitom správná péče o chrup a pár drobných triků potíže s citlivými zuby dokáže velmi výrazně zmírnit.

1. největší význam má pravidelné a správné čištění zubů. V ideálním případě je čistíme přibližně půl hodiny po každém jídle (měli bychom si ale ještě před tím pořádně vypláchnout ústa vodou, zvláště pokud jsme pili ovocné šťávy, sycené nápoje nebo jedli citrusy), jestliže to nejde, tak se o ně staráme alespoň dvakrát denně – ráno a večer. Nedrhneme je ze strany na stranu, spíše se snažíme sklovinu čistit jemnými pohyby od dásně.

2. za citlivé zuby v mnoha případech mohou dásně. Ty můžeme poškozovat různými způsoby, ale nejčastěji je na vině špatná technika při čištění a zubní kartáček. Vybírejme ty jemné nebo střední s menší hlavičkou. Mnoho lidí si myslí, že tvrdým se vše vydrhne nejlépe, jenže ve skutečnosti jím nejvíce poškozujeme dásně.

3. při správném čištění a používání dobrého zubního kartáčku problémy s citlivými zuby by měly postupně vymizet. Ale v první fázi, která může trvat i dva až tři měsíce, než se nám vyléčí dásně a my získáme správné návyky, je dobré používat speciální pasty určené pro lidi s citlivějším chrupem.

4. důležité je i to, co jíme. Kyselé potraviny a ovoce mohou mít negativní vliv na naši sklovinu, zvláště pokud už je mírně poškozená. Na druhou stranu přísun vitamínů je nutný, takže je nemůžeme úplně vyřadit. Čili, jak už bylo uvedeno výše, měli bychom si pravidelně po jídle vyplachovat pusu čistou vodou. Velmi škodí cukr, sycené nápoje a pro zuby nejsou dobré ani extrémní teploty – takže s velmi horkými čaji či ledovou zmrzlinou bychom měli být opatrní. Nejhorší co zubům při jídle můžeme udělat jsou teplotní šoky – čili například zapíjení zmrzlinového poháru horkou čokoládou.

5. kuřáci s citlivými zuby by měli popřemýšlet, jestli nestojí za to se zlozvykem skoncovat a nebo ho alespoň co nejvíce omezit. Látky obsažené v tabákovém kouři dráždí a poškozují dásně a také se usazují na zubech. Navíc vysoká teplota kouře není nic dobrého pro sklovinu, zvláště pokud se při kouření pije něco studeného.

6. musíme pravidelně (dvakrát do roka) chodit k zubaři, jestliže si neumíme správně čistit zuby, je vhodné popřemýšlet o pár návštěvách u tzv. dentálního hygienisty.

7. z babských rad se na citlivé zuby doporučuje kloktat a vyplachovat si ústa nálevy z šalvěje nebo třezalky – zalijeme lžičku sušené byliny vařící vodou a necháme louhovat do vychladnutí. Před použitím ještě přecedíme.