Popraskané koutky úst možná nepatří mezi ty nejzávažnější zdravotní problémy, s jakými se člověk během svého života potká, ale rozhodně to neznamená, že by šlo jen o nějakou banalitu. Navíc tento neduh se velmi rád vrací, proto je dobré nejen řešit léčbu, ale také i prevenci.
Zdravotní potíže mohou mít opravdu více podob. Prasklé koutky jsou občas jen velmi nenápadné, a jindy zase jde o ranky, kterých si rozhodně všimne i naše okolí hned na první pohled. V naprosté většině případů se objevují ve chvíli, kdy máme oslabený organismus. Příčiny jejich vzniku jsou různé. Velmi často může jít o bakterie, ale občas jsou to i známky nějaké alergie, nedostatku vitamínů a nebo také tímto zdravotním problémem často trpí cukrovkáři. Popraskané koutky ale se také občas objeví po dlouhodobé léčbě antibiotiky, někdy je může vyvolat hormonální antikoncepce a také nejsou neobvyklé během těhotenství.
Univerzální prevence, která by na vždy zamezila koutkům neexistuje. Je to konec konců i logické, když si člověk vezme dohromady všechny příčiny, které mohou vyvolat tento zdravotní a kosmetický problém. Zjednodušeně řečeno, je nutno se prostě udržovat v co nejlepším stavu a bez chorob. Ale určitě pár věcí může pomoci. Pokud nás koutky trápí velmi často, prozkoumejme svůj jídelníček z hlediska klasických zásad zdravé výživy. Vyváženost určitě neuškodí a spíše pomůže. U jídel si hlídejme pravidelný přísun vitamínu B a také vitamínu A. Pomohou nám mléčné výrobky, játra, ryby, droždí (kdo nechce dlabat klasickou čerstvou kostku, může klidně sáhnout po osvědčeném pangaminu, který je opravdu přírodní a kvalitní alternativou – jen polévku, či pomazánku z něj neuděláme), hrášek, fazole a také chutné avokádo s kapkou citronu. Vyhýbejme se oslabování organismu různými návykovými či škodlivými látkami, ale také bychom měli promyslet holdování extrémním sportům. Zvláště pokud cítíme, že naše tělo nám často říká, pozor už dost.
Samozřejmě ve chvíli, kdy už bolavé koutky máme, je na prevenci trochu pozdě. V takové situaci bychom ale měli některé věci dělat podobně (pokud příčiny nenajdeme například v závažném onemocnění či léčbě antibiotiky, tam bohužel nejdříve musíme vyřešit základ a až později eliminovat nějaké problémy s ústy). Čili určitě bychom měli zvýšit přísun vitamínu B, to totiž na popraskané koutky působí nejen jako prevence, ale také jako léčba. Stačí začít jíst více výše zmíněných potravin a pokud jsou nám všechny z toho či onoho důvodu odporné, vždy je možné se posílit pilulkou. Ale opravdu je lepší sáhnout po té přirozené drožďové než po skvělém výrobku farmaceutického průmyslu, který vám i ráno vyčistí zuby, vaše tělo nabije kosmickou energií a navíc ještě vypláchne ve stáří protézu. V prvním případě, máte naprostou jistotu, že jde o produkt přírodní, který byl jen převeden do „polykatelnější“ a pro část lidí stravitelnější formy.
Popraskané koutky také velmi často provází různé stroupky. Je jasné, že to každého svědí a obtěžuje. Ale drápání a škrábání postiženého místa je to nejhorší, co můžeme udělat. Jednak zpomalujeme tímto hojení a protože většina koutků vzniká díky bakteriím, tak je i samozřejmě roznášíme dále. A to rozhodně není nic rozumného. Základem je hygiena, tudíž nejen nemocné místo neškrábeme, ale také na něj nesaháme a pokud možno se snažíme během onemocnění omezit i olizování rtů. Pokud už chceme na koutek sahat, můžeme ho jemně namazat olivovým olejem, případně se dosti často používají krémy, které obsahují aloe vera.
Mezi typické babské rady, patří různé míchání másla či právě olivového oleje s rozdrobeným droždím a potírání koutků touto směsí (dnes část efektů může nahradit koupený krém, ale tady máte jistotu, co léčivo obsahuje). Naše moudré prababičky také využívaly dnes už nepříliš obvyklý rybí tuk, který míchaly s medem (lžička medu na deset kapek tránu). Tuto směs se nanášelo před spaním a ještě na půl hodiny zabezpečilo malým kouskem sterilní gázy či látky – tak aby se léčivo mohlo dobře vstřebat. Poslední babskou radou, kterou ale dnešní medicína částečně vyvrací je utření lžičky droždí se lžičkou cukru a obé bychom poté měli zalít jednou deci teplého ale ne horkého mléka. Tento nápoj bychom měli po rozmíchání vypít a léčit by se takto měl člověk jeden týden jednou denně. Droždí a mléko samozřejmě nemohou uškodit, ba spíše naopak. Problém je jen v tom cukru, který je občas při problémech s koutky doporučeno vysadit (a taktéž například omezit ovoce). Ale pokud sladíme minimálně, tak rozhodně nám tento nápoj pomůže.