Droždí, v domácnostech využívané nejčastěji při pečení nebo výrobě pomazánek či polévek, je také velmi dobrým zdrojem zdraví prospěšných látek. Obsahuje velké množství vitamínu B, kyselinu listovou a také méně obvyklé, ale velmi důležité minerály, jako je například selen, chrom či lithium. Vlastnosti syrových kvasnic můžeme využít nejen při vylepšování našeho jídelníčku. Můžeme z nich udělat také různé masky, které zlepší kvalitu našich vlasů a také omezí jejich vypadávání a urychluje růst.
K přípravě základní masky budeme potřebovat plnotučné mléko a droždí. Stačí si jen do trochy teplého, ale ne horkého, mléka rozdrobit dvě lžíce droždí a počkat, až se nám začne tvořit kašička (něco jako když si děláme tak zvaný kvásek na pečení). Pak všechno naneseme na vlasy, zabalíme do potravinové fólie, pak do ručníku a necháme účinkovat asi hodinu. Vlasy jemně opláchneme vlažnou vodou a necháme vyschnout.
Základní maska na vlasy se dá ještě vylepšit medem a jogurtem. Do teplého mléka (zase by nemělo být horké, jinak bychom droždí „zabili“) rozdrobíme dvě lžíce kvasnic a odložíme vše na hodinu. Poté do vzniklé kašičky velmi pečlivě vmícháme půl kelímku jogurtu a dvě lžíce medu. Směs pečlivě naneseme na vlasy (tak aby se dostala i na kůži), zabalíme do fólie, tu zabalíme do ručníku a necháme účinkovat přibližně hodinu. Vlasy nakonec opláchneme a máme hotovo. Kúru opakujeme jednou za týden.
Třetí masku z droždí připravujeme dost podobně jako dvě předchozí. Jen se trochu obmění suroviny. Místo do teplého mléka droždí rozdrobíme do vlažné vody s rozmíchanou lžící cukru. Po hodině vmícháme lžíci medu a lžíci dobré plnotučné hořčice. A zase vše naneseme na vlasy, zabalíme a necháme účinkovat asi hodinu. Vlasy pak musíme pečlivě umýt. Stejně jako u jiných masek i tuto si můžeme dopřát jednou týdně. Pozor, někteří lidé jsou alergičtí na hořčici nebo ocet, který je v ní obsažen. Pokud zjistíme na kůži nějakou nepříjemnou reakci, raději místo této masky vyzkoušejme něco jemnějšího.