Mléko v domácí kosmetice

Mléko je s kosmetikou spojeno od pradávných dob. V časech, kdy drogerie či parfumerie s hotovými výrobky byly pouze pro velmi úzkou skupinu nejzámožnějších, naše prapředkyně měly desítky či stovky domácích receptů na různé zkrášlující prostředky. Velmi často využívaly mléko, o němž dnes víme, že obsahuje různé látky, které pomáhají vyhladit pokožku a zpomalují její stárnutí.

1. z půl druhé skleničky teplého mléka, čtyřech lžic mouky,  lžíce medu a lžíce olivového oleje, které velmi pečlivě rozmícháme do hladka můžeme vyrobit pleťovou masku na dokonalé očištění pórů. Kašičku naneseme na obličej a necháme působit čtvrt hodiny. Na konec vše pečlivě opláchneme vlažnou vodou.

2. můžeme si také vyrobit mléčný peeling, který se dá použít nejen na obličej, ale lze ho aplikovat na celé tělo. Dvě sklenky přírodního cukru rozmícháme s deseti lžícemi mléka a naneseme na místo, které chceme ošetřit. Sedneme si v klidu na deset minut a po uplynutí této doby jemnými krouživými pohyby masírujeme pokožku. Na obličej použijme trošku více mléka a cukr je lepší před tím trochu nadrtit, aby směs byla jemnější.

3. mléko samozřejmě lze použít i do koupele (a stačí nám obyčejné kravské, nemusíme shánět mladé oslice jako slavná egyptská kráska Kleopatra). Ohřejeme si litr mléka na přibližně čtyřicet až čtyřicet pět stupňů. Vmícháme do něj sklenici kvalitního domácího medu a vše nalijeme do koupele. Také můžeme použít šalvěj. Sto gramů sušené byliny zalijeme litrem vroucí vody, na deset minut necháme louhovat pod pokličkou a pak smícháme s litrem mléka. Vše nalijeme do koupele. V obou případech relaxujeme ve vaně kolem dvaceti minut.

4. mlékem můžeme oživit i naše vlasy. Dá se ho využít velmi jednoduše jako jakýsi kondicionér po mytí hlavy. Stačí nanést několik lžic na mokré vlasy, a pod čepcem či ručníkem nechat působit čtvrt hodiny. Poté si samozřejmě hlavu vlažnou vodou omyjeme. Také ho lze nanášet jako vlasovou masku. Smícháme si půl sklenky podmáslí, čtvrt sklenky mléka, sklenku heřmánkového čaje a tři lžíce neutrálního (nejlépe dětského šamponu). Směsí vydrbeme vlasy a pak před opláchnutím necháme pět minut působit. Pozor, heřmánek vlasy mírně zesvětluje.

info: ve všech případech používáme samozřejmě mléko plnotučné, různé odstředěné bílé vody nemají na vlasy jakýkoliv efekt. Lepší než UHT (což je naprostá většina krabic) je mlíčko čerstvé (občas ho prodávají v láhvi či mlékomatech).