Domácí léčba oparu na rtech

Opar na rtech rozhodně nikoho nepotěší. Většinou se chceme schovat někam před celým světem a počkat, dokud ten problém nezmizí. Občas si přitom vypomáháme různými léky a mastičkami, které nám dodají laskaví lékárníci. Ale existuje i domácí léčba oparu, na kterou mnoho lidí nedá dopustit. Podívejme se na sedmero takových tradičních postupů.

1. Kdyby měl člověk udělat seznam nemocí a zdravotních problémů, na které se doporučuje česnek, tak by asi zjistil, že je téměř totožný se souhrnným soupisem všech chorob, co pronásledují lidstvo. Není proto nic divného, že je doporučován i na opary. Měli bychom si vybrat nějaký hezký, velký a šťavnatý stroužek, který přikládáme na bolavé místo. Léčba je nejúčinnější, když ji zahájíme ve chvíli, kdy pozorujeme či spíše cítíme první příznaky, jakými jsou například pocit bolesti a svědění. Nevýhoda tohoto postupu je samozřejmá, zápach česneku je společensky dosti nepřijatelný, ale pokud sedíme doma, tak to nikomu vadit nebude.

2. Kdopak je něžnou a jemnou sestřičkou všemocného česneku? Samozřejmě že se jedná o cibuli. Ta má také ověřené antibakteriální a protivirové účinky, které v boji proti oparu na rtech určitě můžeme využít. Způsob aplikace je podobný, odkrojíme si plátek cibulky a připevníme ho na bolavé místo. Je nutné ho celkem často měnit, protože nejlepší účinek má čerstvá šťáva, která vychází z místa řezu. Ret je možno potírat přímo šťávou, kterou získáváme stejným způsobem, jako když potřebujeme sirup na kašel. Čili stačí nakrájet cibuli, promíchat s medem a nechat několik hodin.

3. Od podzimu do jara jsou naše ledničky převážně plné citronů, které používáme na posílení imunity nebo při léčbě různých nachlazení. A kupujeme je často i v létě, kdy zase stanoví součást mnoha osvěžujících či rozveselujících nápojů. A můžeme je použít celoročně také proti oparům, protože jejich organické kyseliny ve spojení s vitamínem C, dokážou dát tomuto nepříjemnému onemocnění docela hezky na frak. Citron na opary užíváme velmi jednoduše, stačí prostě přikládat plátky čerstvě nakrájeného ovoce na nemocné místo tak často, jak je to jen možné. Před krájením pečlivě ovoce umyjme, případně oškrábejme (abychom náhodou nedotýkali obličej chemicky ošetřenou kůrou).

4. Mezi babské rady proti oparům, které mohou znít hodně zvláštně patří i použití octa. Ten sice nemá vitamíny, ale kyseliny které obsahuje očišťují postižené místo a virus se nemůže dále množit. Pro úspěšnost léčby je nutno začít s opatrným potíráním ve chvíli, kdy ucítíme, že opar pomaličku přichází. Slovo opatrný je velmi důležité, ocet můžeme použít jen velmi jemně a přesně na místo, kde tušíme problém, protože sice jeden neduh léčí, ale zároveň vysouší a mírně poškozuje pokožku, která se později musí regenerovat.

5. U cibule bylo výše uvedeno, že na výrobu sirupu či vytažení šťávy ze zeleniny se nám hodí med. A ten můžeme aplikovat na opar také přímo, protože má prokázané antibakteriální a protizánětlivé účinky. Navíc uklidňuje postižené místo, působí proti bolesti a navíc napomáhá k regeneraci pokožky. Užíváme ho velmi jednoduše, prostě nemocné místo potíráme oblíbenou dobrůtkou medvídka Pů. Pokud máme doma trochu rybího tuku, promíchejme si v malé nádobce trochu této nepříliš chutné tekutiny s medem a používejme tuto směs, je výrazně účinnější. Pozor, med bychom měli kupovat od ověřených zdrojů, čili od včelařů. Obyčejný med v obchodech je většinou zbaven užitečných látek a nebo je to nějaká podvodná směs s cukrem.

6. Léčba oparu může využít i sílu bylinné říše. Od dávných dob je používaná meduňka, kterou si nejčastěji spojujeme spíše s různými uklidňujícími a obveselujícími čajíky. Budeme potřebovat trochu meduňkových listů a nebo sáček čaje z téže byliny (čistého, žádné směsi). Jedno nebo druhé zapaříme a poté trochu vychladlý léčivý obklad přiložíme na bolavé místo.

7. Sedmý a poslední domácí prostředek, který nám nám může pomoci s řešením bolestivého oparu je … jedlá soda. Ono to vlastně není nijak překvapivé, tuto látku, kterou jsme kdysi mohli najít v každé kuchyni (dnes ji částečně nahradil prášek do pečiva), se využívá i pro výrobu různých domácích obkladů proti vyrážkám a na záněty či opařeniny. Do malé mističky si dáme trochu sody a rozmícháme ji s několika kapkami převařené vody tak, aby nám vznikla hustší kašička. No a tu přikládáme na postižené místo na rtech tak často, jak nám to jen situace umožňuje.

Nesmíme ale zapomínat, že co funguje u jednoho, nemusí být úspěšné u druhého. A pokud nám opar přerůstá přes hlavu, raději neexperimentujme na svém těle a navštivme odborníka.