Kdy nechat nemocné dítě doma

Zvláště během sychravých ročních období děti mnohem častěji popotahují nosem a kýchají a tak se každé ráno objevuje otázka, jestli mohou jít do školky či školy a nebo už jsou tak nemocné, že bychom je raději měli nechat doma. Je fakt, že mnohá onemocnění lze zastavit ještě ve fázi nenápadných příznaků, bohužel dítko v domácnosti znamená rodiče, který nemůže jít do práce. Což v dnešní době může být velmi závažný problém. Proto se často musíme rozhodovat podle závažnosti různých symptomů.

1. horečka – normální teplota zdravého lidského těla by neměla překročit 37 až 37,5 stupňů. Při větší fyzické aktivitě se může krátkodobě zvyšovat, po podání léků převážně docela rychle klesne. Jestliže u dítka večer před spaním a nebo ráno po probuzení naměříme 38 stupňů a více, určitě by mělo zůstat doma a případně jít i za lékařem. Jestliže se už uzdravuje, do školky nebo školy může jít až poté, co má normální teplotu minimálně jeden celý den a nebere žádné léky (samozřejmě zohledníme ještě to, co řekl doktor, zvláště v případě infekčních nemocí).

2. průjem a zvracení – jestliže nemáme stoprocentní jistotu, že šlo jen o krátkodobou reakci po nějakém jídle, které dítě nemá rádo a zhnuseně je rychle vyblinkalo, raději po každé, když se jeden z výše uvedených příznaků objeví, necháme dítě doma minimálně dalších dvacet čtyři hodin. Během této doby pozorujeme, jestli vše mizí a nebo naopak jestli se například nepřidává ještě horečka, v takovém případě ihned spěcháme za doktorem. Nezapomínáme na pitný režim, zvláště pokud dítě má velmi silné průjmy.

3. popotahování nebo rýma a kašel či pokašlávání – zvláště na podzim a na začátku jara tyto příznaky má snad každé dítě. Jestliže jde o alergika, tak je to celoroční. Tady neexistuje dobrá rada, musíme znát dobře reakce organismu dítěte, abychom mohli vyhodnotit, jestli je vše ještě v normě a nebo už je nutné zůstat doma. U rýmy nám zjednodušuje situaci barva, pokud je zelená, musíme k lékaři. U kašle je to trochu těžší, i když samozřejmě velké záchvaty suchého či mokrého, které nemůžeme zastavit, by měl také co nejrychleji řešit odborník.

4. vyrážky či vřídky – může jít samozřejmě o obyčejnou alergickou reakci nebo podrážděnou kůži, ale není vyloučeno, že je to první příznak nějaké nemoci, jako jsou například plané neštovice. Tady situaci musíme pečlivě pozorovat a v případě rychle se zhoršujícího stavu, který případně doprovází ještě nějaký symptom, raději rychle jít k lékaři. Rodiče alergiků jsou v této situaci trošku klidnější, stačí jen zjistit, jestli dítě nebylo v kontaktu s nějakou látkou, která podráždění vyvolává.

5. bolest ucha – tady bychom raději měli jít k lékaři pokaždé. I když se nemusí jednat o zánět středního ucha (tam si převážně robě stěžuje na opravdu silnou bolest a nemůže usnout) či nějaký útok bakterií, i obyčejná vosková zátka dítěti velmi znepříjemňuje život. Nemůže se koncentrovat, neslyší, co mu kdo říká a také je výrazně podrážděnější – to vše je ve škole i školce hodně na škodu.