Léčíme bolest močového měchýře

Močový měchýř je velmi citlivý orgán, který hodně často postihují různé zdravotní problémy. Ty mají téměř ve všech případech jeden společný příznak, kterým je velmi silná bolest. Léčba konkrétního onemocnění by měla vycházet z přesné diagnózy a tu nejlépe stanoví lékař. Ale existují také různé postupy, kterými můžeme bolest močového měchýře  výrazně omezit i v domácích podmínkách. To se nám například hodí v situaci, kdy musíme pár dní čekat na objednání k specialistovi. Část tradičních metod také působí jako užitečná prevence. Může nám pomoci obtížím s tzv. „močákem“ předcházet.

Velmi důležitý je pravidelný přísun tekutin. Je to dost individuální, protože záleží na naší váze a velikosti. Určitě nic nezkazíme, pokud budeme pít nějakých šest až osm skleniček denně. Díky tomu budeme proplachovat náš močový měchýř a tím ho také částečně zbavíme různých choroboplodných zárodků, které vyvolávají onemocnění a samozřejmě i nepříjemnou bolest. Častým omylem je opačný postup, kdy tělo týráme žízní, protože se bojíme močení.

Pít můžeme samozřejmě vodu a jiné zdraví neškodlivé nápoje, ale pokud máme přístup ke klikvové šťávě, tak je to mnohem lepší. Tyto bobule, které trochu vymizely z našich domácností, mají velmi pozitivní vliv na naši močovou soustavu. Omezují přilnavost škodlivin a také baktérií, které díky tomu výrazně lépe z těla vylučujeme (článek o klikvě si můžete přečíst např. zde). V našich podmínkách klikvu může částečně zastoupit brusinka, která má podobné, i když o něco slabší účinky. Pokud nemůžeme sehnat šťávu, vhodné jsou i syrové nebo sušené plody.

Dalším užitečným pomocníkem, který může mírnit bolest močového měchýře a také působí preventivně při tomto neduhu, je vitamín C. Zjednodušeně řečeno, okyseluje moč. Tím komplikuje rozvoj a množení mnoha různých bakterií vyvolávajících zdravotní problémy. Pravděpodobně každá domácnost má dostatek různých potravin, které obsahují tzv. céčko v dostatečném množství, ať už jde o velmi oblíbené citrusy nebo kysané zelí nebo třeba kiwi či růžičkovou kapustu (absolutním králem jsou sice šípky, ale časy, kdy byly celý rok v každé domácí lékárničce už bohužel dávno minuly). Větší seznam zdrojů tohoto vitamínu a popis dalších účinků na naše zdraví si můžete přečíst zde.

Mezi lidové metody patří také jemné vtírání silic z bergamotu, santalu a jalovce do pokožky nad močovým měchýřem. Pokud nemáme alergii na žádnou z uvedených látek (nejjednodušší test provedeme tak, že si trošku silice naneseme na jemnou pokožku za uchem), můžeme si utvořit léčivou směs, která bude kombinovat antibakteriální a protizánětlivé působení těchto tří rostlin.

Posledním vybraným a účinným přírodním pomocníkem v léčbě i prevenci je třapatka neboli echinacea (encyklopedický článek o květince je například zde). Dostupné jsou výtažky z této rostliny v podobě kapek či tablet. Zastánci tradičnějšího způsobu konzumace léčiv mohou celkem bez problémů zakoupit i léčivé čaje a to jak jednodruhové tak i různé směsi (o vlastním sběru a sušení ani nemluvě). Třapatka pomůže zmírnit bolest, ale pokud nás trápí močový měchýř pravidelně, měli bychom po konzultaci s lékařem popřemýšlet o pravidelné konzumaci této léčivé byliny. Posílí naši imunitu a omezí vznik i mnoha dalších nepříjemných zdravotních problémů.