Lichořeřišnice a její účinky

Plně rozvinutý květ lichořeřišnice větší - tropaeolum majus - credit Pixabay by Hans

Lichořeřišnice je u nás vlastně hostem. Pochází z Jižní Ameriky a do jiných částí světa, v tom i do Evropy, se dostala teprve až po objevení Nového světa Kolumbem. Rostlina se nejdříve využívala jen jako ozdoba zahrad a skleníků, ale brzy se začalo proslýchat, že její účinky mají blahodárný vliv na lidské zdraví. A tak se to začalo zkoušet a zjistilo se, že peruánští indiáni mají naprostou pravdu, lichořeřišnice léčí.

Využití lichořeřišnice v domácí léčbě

Indiáni v Peru využívají lichořeřišnici již dlouhá staletí ne li tisíciletí. Její listy se například díky svým antibakteriálním účinkům používaly na různé infekce virového původu. Spařená rostlina se zase využívá v různých koupelích, které ulehčují lidem s migrénami a bolestmi různých svalů. Koupele, do kterých se přidá tinktury obsahujícíc zpracované listy a kořeny lichořeřišnice, zase Peruánci doporučují jako vhodnou pomoc při různých vyrážkách, vřídcích a v situaci kdy naši kůži pokrývá větší množství různých stroupků – jedním z účinků je i rychlejší hojení ran. Hnisající rány se zase natírá směsí vína a nálevu z této rostliny. Potírání tváře květem zase má podle šamanských mouder léčit ječné zrno, ale i zmenšit kruhy pod očima. Medicína vytvářená z jejích listů a rozmačkaných semínek se zase podává při infekci močové soustavy a horních cest dýchacích. A pití šťávy této rostliny se zase doporučuje pro posílení imunity a také při kurdějích, má totiž velmi vysoký obsah vitamínu C. Tinktura z této rostliny pomáhá omezovat akné, lišeje nebo opary.

Léčivé recepty

Příprava nálevu z lichořeřišnice, jehož blahodárné účinky na vlasy si může velmi rychle vyzkoušet každý, není ničím náročným. Stačí jen hrst listů z této rostliny zalít vroucí vodou a poté nechat louhovat. Po vychladnutí již ho stačí jen přecedit přes gázu a používat při oplachování vlasů a nebo ho nalít do rozprašovače a před fénováním vlasů si tímto nálevem jemně postříkat vlasy u kořínků. Pro zpevnění vlasů si také můžete vytvořit tinkturu z  celých rostlin. Ty pořádně umyjeme, nasekáme, necháme okapat a zalijeme lihem a vodou (používáme 90 procentní líh a poměr je 2:1 ve prospěch lihu). Necháme louhovat deset dnů a poté tinkturu slijeme do lahviček. Používáme ji poté dva týdny pro posílení vlasů – jednou denně trošku vtíráme do kůže na hlavě. Můžete vyzkoušet její účinek také na různé vřídky a vyrážky. Pokud máte problémy s dýchacím ústrojím či při nachlazení, můžete si připravit sirup z lichořeřišnice. Dvě lžíce nasekané rostliny zalijeme sklenicí vroucí vody (ale je možné využít i mléko) a poté vše osladíme medem. Podáváme jednu lžíci každé dvě hodiny.

Stejně tak můžeme tuto rostlinu vyzkoušet i v kuchyni. Protože není pouze léčivá či magická, ale také je velmi chutná. Lahůdkou jsou například falešné kapary, které vytvoříme z čtvrt kilogramu jejích plodů, sklenice vinného octa, 50 gramů cukru, nového koření, celého pepře, bobkového listu a soli. Osolený půl litr vody uvedeme do varu a deset minut v něm vaříme zelené plody rostliny. Slijeme, necháme okapat, vložíme do vysterilizované sklenice, přidáme koření a zalijeme vroucím octem svařeným s cukrem, bobkovým listem a novým kořením. Zavíčkujeme a čtvrt hodiny zavařujeme. Falešné kapary z lichořeřišnice přechováváme ve tmavém a chladném místě. Dobře opláchnuté květy a listy této magické květinky můžete využít pro obohacení libovolného salátu. Přidáte mu nejen velmi dobrou chuť, ale také vaše tělo vychutná její blahodárné účinky.

6 komentářů u „Lichořeřišnice a její účinky“

  1. odkdy je lichořeřišnice MODRÁ!

    • Není modrá, obrázek v úvodu článku není obrázek této léčivé rostliny, ale patří k profilu stránek na FB

  2. vřele doporučuji , opravdu to pomáhá,pila jsem čaj z lichořeřišnie 5 dnů a již druhý den bylo patrné velké zlepšení…

  3. také doporučuji…opravdu pomáhá…

  4. Šlo by upřesnit recept na falešné kapary?Myslím poměr octa,kolik soli ap…

    • Voda je jen obyčejně osolená, nemusí být přesolená a ocet je klasická dvoudecková sklenička. udělejte když tak ze čtvrt litru (tekutiny by mělo být tolik, aby zalila ve sklenici surovinu), tady nemusíte postupovat s lékařskými váhami, naše prababičky u těchto věcí také jely od oka.

Komentáře nejsou povoleny.