Proč pít čaj z cistu šedavého

Mnoho bylinek a plodů podporuje naši imunitu. Ale některé to umí výrazně lépe než jiné a navíc mají spoustu dalších zajímavých vlastností. Mezi ně patří i cist šedavý. Tato u nás mírně pozapomenutá a přitom velmi účinná léčivá rostlina, na západ i sever od českých hranic v posledních deseti patnácti letech zažívá renesanci. A není divu. Čaj z cistu šedavého má podle zastánců přírodní léčby opravdu velmi široké spektrum účinků.

 1. Při virovém onemocnění horních dýchacích cest dokáže výrazně zmírnit doprovodné jevy nemoci.
 2. Zmírňuje problémy s různými druhy oparů. Urychluje jejich léčbu a snižuje riziko návratu.
 3. Pomáhá odstranit těžké kovy a toxické látky z lidského organismu. Mimo jiné z tohoto důvodu odborníci na bylinky doporučují pravidelné popíjení čaje z cistu šedavého  hlavně kuřákům a lidem, kteří žijí v hodně znečištěném prostředí.
 4. Může působit jako prevence proti potížím s nedokrvením srdce a dalším nemocem spojeným s oběhovou soustavou.
 5. Obsahuje mnoho silných antioxidantů a proto má na organismus revitalizační účinky a působí protizánětlivě. Tyto efekty se projeví i na pleti.
 6. Podle některých výzkumů může odpuzovat klíšťata a také urychlit rekonvalescenci během léčby boreliózy.
 7. Čaj nemusíme jen pít, kloktání pomáhá očišťovat ústní dutinu. Chrání dásně před záněty, do jisté míry pomáhá udržet zuby bělejší (i když samozřejmě klasické čištění nahradit nemůže).
 8. Díky dobrým detoxikačním vlastnostem se pravidelná konzumace čaje z cistu projeví i na zápachu, který vydává naše tělo. Lidé, kteří mají problémy s nepříjemnou vůní potu a nebo nohou by rozhodně tento čajík měli vyzkoušet. Efekty se projevují už po druhém až třetím týdnu.
 9. Má silné antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Dá se je využít jak vnitřně, tak i zevně.
 10. Podle léčitelů může pomoci lidem, kteří trpí například lupénkou, akné, ekzémy nebo plísněmi nehtů a kůže.
 11. Do jisté míry může účinkovat i jako antihistaminikum, pokud… člověk zrovna na tuto bylinu nemá alergii. Není to příliš časté, ale bohužel se to občas stává.
 12. Může pomáhat při potížích se zvětšenou prostatou.

Pozor, pokud chceme využít všech těchto skvělých vlastností čaje z cistu šedavého, podle léčitelů nestačí ho vypít jen jednou za čas nebo ho nárazově  pár dní popíjet. Očistné a léčivé účinky se mají dostavit až při dlouhodobější konzumaci. Tu bychom ale ještě měli probrat s naším lékařem, zvláště pokud bereme nějaké léky (o opatrnosti u těhotných a kojících maminek asi není nutno vůbec mluvit).