Čaj z jablečných slupek

Syrová jablka bychom měli jíst vždy se slupkou, protože v ní se nachází nejvíc vitamínů a zdraví prospěšných látek. Ale při zavařování, vaření či pečení se bohužel loupání převážně nevyhneme. Slupky pak většinou rovnou vyhodíme do smetí nebo na kompost. Ve skutečnosti je to docela škoda. Můžeme je místo vyhazování zpracovat a pak si z nich podle potřeby chystat zdravý čaj.

Příprava slupek a čaje

Jablečné slupky, které budeme chtít používat pro přípravu čaje, musíme nejdřív dobře a správně usušit. Nakrájíme je nebo nasekáme na menší nudličky (ideálně by měly připomínat velikostí sypaný čaj) a vložíme do sušičky nebo trouby. Teplota sušení by neměla nikdy překročit padesát stupňů. Pak je přesypeme do vyvařené a dokonale vysušené sklenice. Uzavřenou nádobu s jablečnými slupkami uskladníme v suchu. Příprava zdravého čaje je pak velmi snadná. Nabereme dvě vrchovaté lžičky sušených slupek, nasypeme do oblíbeného hrnečku, necháme chvíli louhovat a pak hotový nápoj vypijeme. Čaj můžeme samozřejmě různě obohacovat nebo podle osobních preferencí dochucovat. Oblíbené jsou kombinace se šípky, bezinkami nebo malinami, případně ho lze okořenit například skořicí či hřebíčkem. Jablečné slupky také můžeme přidávat do normálního čaje – pro chuť a částečně i místo cukru nebo medu.

Slupkový čaj pro zdraví

Tento jablečný čaj pijeme samozřejmě pro chuť a také navíc i pro posílení imunity.Ve slupkách najdeme hodně draslíku, vápníku, hořčíku, železa křemíku, vitamín C (i když jeho množství po usušení výrazně klesne), polyfenoly a také pektiny. Přírodní léčitelé od nepaměti doporučují čaj nejen na posílení obranyschopnosti. Také bychom ho měli popíjet na konci zimy – čtyři sklenky nálevu denně po dobu přibližně deseti dnů. Kromě jiných detoxikačních metod nápoj pomáhá s celkovou očistou našeho organismu od různých škodlivých látek. Navíc výrazně snižuje intenzitu takzvané jarní únavy. Kloktání čaje z jablečných slupek se také doporučuje při zánětech krku, angínách a jiných onemocněních podobného typu. Možná nás přímo nevyléčí, ale přinejmenším na chvíli přinese výraznou úlevu.