Zdravé slupky

Dříve lidé měli, pokud to jen šlo, ve zvyku využívat celé plody včetně slupek. A nemělo to pouze ekonomické odůvodnění. Ano, plýtvání potravinami bylo hříchem a marnotratností, ale už od pradávných dob se tušilo, že i ve slupkách se může skrývat mnoho zdraví prospěšných látek. A moderní věda tento názor potvrdila. Podívejme se na tři plody, které je rozhodně lepší neloupat a nebo slupky po oloupání ještě nějak využít.

Mandle

V mnoha receptech se používají oloupané mandle a spousta lidí je raději zobe bez slupek. Přesto by stálo za to popřemýšlet, jestli přeci jen nemůžeme jíst a při vaření využívat co nejčastěji neloupanou verzi. Jak ukázal vědecký výzkum zveřejněný v roce 2005 v renomovaném časopise Journal of Nutrition, ve slupce se nachází zdraví prospěšné flavonoidy, které v kombinaci s velkým množstvím vitamínu E obsaženém v dužině mandlí, pomáhají snižovat takzvaný špatný cholesterol. Pokud budeme jíst plody už oloupané, tento efekt se nedostaví. Mandlové slupky navíc obsahují další látky, které mimo jiné povzbuzují aktivitu zdravých bakterií v našich střevech a zlepšují trávení.

Citrusy

Zjednodušeně se dá říci, že u všech citrusů bychom měli konzumovat alespoň část slupek. Obzvlášť se to týká pomerančů a grepů. Obsahují mnohonásobně více vlákniny než dužina a navíc jsou i zdrojem antioxidantů, které zlepšují celkovou obranyschopnost organismu a mohou působit i jako částečná prevence proti vzniku rakoviny. Ale není růže bez trnů. Bohužel mnoho lidí, zvláště pokud trpí histaminovou intolerancí, blahodárné účinky těchto plodů využívat nemůže. Navíc slupky se většinou nedá konzumovat celé. Jejich vrchní vrstva je příliš nasycená různým postřiky a konzervačními látkami, které by zdraví rozhodně neprospěly. Ale vnitřní bílou část můžeme jíst bez problémů. Samozřejmě týká se to normálních plodů z klasických obchodů. U chemicky neošetřeného ovoce z tzv. bioprodejen by neměl být problém s konzumací celé slupky. I když i v tomto případě je rozumné ovoce co nejpečlivěji umýt.

Cibule

Co udělat s cibulovými slupkami? Pokud zrovna nejsou Velikonoce, kdy je možná jednorázově použijeme jako barvivo na vajíčka, je v naprosté většině případů asi rovnou vyhodíme do koše. Přeci do polévky či omáčky cibuli krájíme a předtím ji musíme oloupat a tak je to… Špatně. Tedy alespoň podle široce zaměřeného vědeckého výzkumu provedeného Vanesou Benítez z Madridské univerzity ve spolupráci s Cranfieldskou Univerzitou z Velké Británie. Slupky cibulí obsahují velké množství flavonoidů, které působí v lidském organismu antioxidačně a protizánětlivě. Pravidelná konzumace může snížit riziko výskytu kardiovaskulárních potíží, rakoviny střeva a diabetu. Kromě přípravy různých čajů a nálevů, můžeme je použít i při tepelné přípravě pokrmů. Slupky necháme normálně vařit v polévce či omáčce (vývarům navíc dodají hezkou barvu, což využívaly i naše prabáby, které cibule do polévek převážně jen půlily) a nakonec ty nejtužší části můžeme po dovaření odstranit. Většina zdraví prospěšných látek by měla zůstat v jídle a měkčí část slupky, se rozvaří a rozpadne.